Karayılan: Herkesin Cizre'den yükselen bu çığlığı duyması gerekiyor

“Erdoğan şahsında Türkiye Cumhuriyeti, AKP rejimi yenilmiştir”

Karayılan: Herkesin Cizre'den yükselen bu çığlığı duyması gerekiyor

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, ‘’Gün namus, şeref günüdür. Gerçekten de artık söz söyleme süreci geçmiştir, gün harekete geçme günüdür. Bu bizim için de geçerlidir. Bizde bunda sorumluluk duyuyoruz. Ama şunu söylüyorum; kimin elinden ne geliyorsa yapmalıdır’’ dedi.

Kamuoyunu Cizre’de yaşananlara sessiz kalmakla eleştiren Karayılan, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ANF’nin aktardığına göre, Radyo Denge Kürdistan’a bir mülakat veren Karayılan'ın açıklamaları şu şekilde:

‘AKP REJİMİ YENİLMİŞTİR’

“Devlet tüm imkan ve tekniğiyle birlikte, profesyonel tüm savaş kadrosunu kullanıyor. Jandarma Özel Harekat, Polis Özel Harekat, SAS komandosu, son olarak Bordo Bereli, bilmem ne bereli, yani neyi varsa kullanıyor. Sahip olduğu tüm silahları da kullanıyor.

Erdoğan şahsında Türkiye Cumhuriyeti, AKP rejimi yenilmiştir. Bakınız iki, üç şehir devleti durdurmuştur. Eğer 20 şehir bunu yaparsa sonuç ne olacak? Herkes şimdiden ders çıkarmalı. AKP kendisini bataklıktan kurtarmak için her şeyi yapıyor.

Bu süreçte herkesin sorumluluklarına sahip çıkması gerekiyor. Görev başındaki arkadaşların görevine sahip çıkmaları gerekiyor. Belirttiğim gibi, tereddüte düşme, evet-hayır çelişkisini yaşama bu süreçte kabul edilmez.

Tespit, kararlılık ve buna göre istenilen düzeyde yürüyüş sahibi olmayı gerektiriyor. Özellikle Cizre, Sur, Gever, Nusaybin ve diğer şehirlerde demokratik özerklik çerçevesinde savunmaya geçen gençliği tekrar kutluyorum ve kendilerine başarılar diliyorum.

‘HERKESİN CİZRE’DE YÜKSELEN ÇIĞLIĞI DUYMASI GEREKİYOR’

Ancak, sürecin görevlerine kararlı yaklaşmak gerekiyor. Bazı yerlerde sorun çıkmış ise, bu tereddütlü komuta yaklaşımından kaynaklanıyor. Bu tür durumları aşmak gerekiyor. Botan milletvekili Faysal Sarıyıldız ile televizyonlar röportaj yaptı. Röportajın sonunda muhabir kendisine 'çağrınız nedir?' diye sordu. 'Çağrımız yok, zaten düşman bizi burada öldürüyor' dedi. 'Her gün çağrı yapıyoruz ancak bir şey olmuyor' dedi. Herkesin Cizre'den yükselen bu çığlığı duyması gerekiyor.

Bizler şuanda 1930-40 yıllarında yaşamıyoruz. 1970-80 yıllarında değiliz. 2016 yılında bulunuyoruz. Telekomünikasyon çağında yaşıyoruz. Dünya bugün bir köy kadar küçülmüştür. Medya'nın dünyadaki gücü artmıştır. Kamuoyunu ayağa kaldırdın mı, dünyanın en zorba kişisi dahi hiç birşey yapamaz. Bu sadece Kürtlerin görevi değildir, demokratların, Türkiye solunun da görevidir.

Tüm bu kesimleri bir tarafa bırakırsak, Kürtler bulunduğu her alanda Cizre'den yükselen bu çığlığı duyarsa ve girişimlerde bulunursa, vallahi AKP durdurulacaktır.

Örneğin, özellikle metropollerdeki Kürtler, kendisine nasıl 'ben demokratım, yurtseverim' diyebilir, anlamıyorum. İzliyorlar. Düşman her gün vuruyor, çocuklarımızı, kadınlarımızı öldürüyor. Yaralı gençlerimiz hastaneye kaldırılamıyor, kan kaybından şehit düşüyor. Şehirlerimizi yakıp yıkıyorlar.

Siz orada neyi bekliyorsunuz? Bundan dolayı Cizre'deki insanlarımız artık 'hiçbir çağrı yapmıyoruz' dedi. Haklıdır kuşkusuz. Gün namus, şeref günüdür. Gerçekten de artık söz söyleme süreci geçmiştir, gün harekete geçme günüdür. Bu bizim için de geçerlidir. Bizde bunda sorumluluk duyuyoruz. Ama şunu söylüyorum; kimin elinden ne geliyorsa yapmalıdır.

Ülke içinde ve dışında, metropollerde ve Kürdistan'ın diğer parçalarındaki Kürt halkı harekete geçerse, her şeyi yapabilir. Kurtuluşumuz bizlerin elinde. Kürt halkının kurtuluşu belki hiçbir zaman Kürt'ün eline geçmemişti. Şimdi bu gerçekleşmiştir.

Dolayısıyla herkesin, olağanüstü, acil ve önemli süreçten geçtiğimizi bilmesi ve direniş şehirlerinin çığlığına kulak verip, gereklerini yerine getirmek gerekiyor. Böyle olursa, zulmün kalesi yıkılacaktır, demokrasi ve özgürlük kazanacaktır. Bu inanç ve güvenimiz her zamankinden daha güçlüdür. Bu temelde herkesi saygıyla selamlıyor başarılar diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 23:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

demokrat ne kadar görmüyomusunuz