Hayır ulan!

Yazar senarist Eyüphan Erkul yazdı

Hayır ulan!

Eyüphan Erkul

Tuhaf tuhaf şeyler yazıp durmayın, "barış" diyen herkes ölen askerler için de üzülüyor. Ne yani adam bize "sözde aydın" dedi diye; buna siz de mi inanıyorsunuz? NE yani o adam gibi vicdansız mıyız ki, ölümlerden medet umalım. Olur mu öyle şey?

Her can için üzülmeyen bizden değildir: tabi bu "barış" gelsin demeye de engel de değil. Abuk sabuk konuşmayın Berkin'le, Ali İsmail'le öldürülen askerleri kıyaslamayın; acılar yarıştırılamaz, ayıptır.

"Savaşa hayır" demek sadece devletin savaşına hayır demek değildir, hepsine birden seslenmedir, bu basit çağrıyı bile çarpıtmaya utanmıyor musunuz? Adı üstünde işte: barış, güvercin, huzur... "Hayır ulan" mı demek lazım illa. Bal gibi de biliyorsunuz, anlıyorsunuz ama neden böyle dediğinizi biliyoruz; mevzuları birbirine karıştırınca haklı çıktığınızı sanıyorsunuz. Tamam sen haklı ol ama savaş olmasın, kafayı biraz buna çalıştır. Kırk senedir bitmedi işte, böyle giderse kırk sene de bitmez.

Bir kere de sen anlamaya çalışsan çok şey değişecek, bir kere de sonuçlar üzerinden duyduğun heyecanla konuşmasan, meselenin nedenlerini öğrenmeye çalışsan çok rahatlayacaksın ama nedense yapmıyorsun! Ölümü değil, ilmek ilmek dokuyacağımız hayatı konuşacağımız günlerin özlemiyle doluyuz, bunu anla lütfen, o nedenle "şiddet" nereden gelirse gelsin kutsamamak gerek; acıları yarıştırmamak lazım. Sonuçlar üzerinden, ölümler üzerinden yürütülen mantık doğru bir mantık değil; vasatın ta kendisi hatta ciddi ciddi komik bu durum. Nedenler ortada, niye anlamaya çalışmıyorsun: Göz göre göre savaşı başlatanlar var, göz göre göre şiddettin sonuçlarından beslenen partiler var; sakin bir şekilde bunu anlatmaya çalışıyoruz. Asker ölümlerine sevindiğimizi, suskun kaldığımızı nereden çıkarıyorsun? Her ölen mazlum bizdendir.

Keşke her yaşayana sahip çıkabileceğimiz bir dünya kurulsa. Acıları yarıştırmayın, ölülerin anılarını rahat bırakın, kıyas için Berkin ile Suruç demeyin, Ermeni lafını duyunca Hocalı, Kobane denilince Doğu Türkistan diye söze başlamanız çok klişe. Evet ben "Hocalı bir katliamdı, ölen askerler acı verici" diyebiliyorum, üzülüyorum peki sen açık açık "savaşa hayır" diyebilecek misin? Hadi bakalım; var mı cesaretin? Öyle profil fotoğrafını Türk bayrağı yapmakla vatanı kurtaramazsın, vatan barış ile kurtulur. Ne anlamaz kafan varmış be canım kardeşim; eskilerin deyimiyle sulh diyoruz sana sulh! Yoksa dağdakileri falan savunduğumuz yok. Zaten düze insinler istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 22:10
YORUM EKLE