25 Kasım 2015 Çarşamba 14:05
Kredi Notu ile Kredi Kartı Arasındaki İlişki

Günümüzde kredi kartı başvurusuna genellikle olumlu cevap alınmakla birlikte istisnai durumlarda söz konusudur. Kredi kartı başvurusunda bankalar oldukça derinlemesine bir araştırma içine girerek uygunluk incelemesi yapmaktadır. Kredi kartı başvurusuna cevap verirken temel olarak baz alınan kriter kredi notudur. Kredi kartı başvurusunda bulunan kişiler kredi kartı başvuru talebinin neden reddedildiğini öğrenebilirler. Bankaya bir dilekçe yazmak suretiyle kredi kartı reddedilme sebepleri öğrenilebilir. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği’nde kredi notuyla ilgili bilgiler talep edilerek kredi notu öğrenilebilmektedir. Kredi notu öğrenildikten sonra kredi kartı talebinin neden reddedildiği ortaya çıkabilmektedir.

Kara Listede Yer Alanların Kredi Kartı Başvurusu

Kara listede yer alanların kredi kartı başvurusu kesinlikle kabul edilmez. Kara listede yer alanların kredi notu oldukça düşüktür. Bu kişiler ancak borçlarını ödemeleri halinde ve kara listeden çıkmaları durumunda kredi kartı başvuruları kabul edilebilmektedir. Kredi kartı başvurusu alan bankalar kredi notu sorgulama işlemi yaparak müşterinin durumlarını değerlendirebilmektedir. Kara listeye düşmüş kişilere banka tarafından kredi kartı verilmesi söz konusu değildir. Kredi notunun önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Ortak bir platformdan çekilmiş verileri değerlendirerek kredi notu hakkında bilgi sahibi olabilen bankalar kişilerin kredi notuna göre talepleri değerlendirmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanların Kredi Kartı Başvurusu

Kredi notunu belirleyen şeylerin başında bankaya borçlanma ve ödenmemiş kredi, kredi kartı veya fatura borçları gelmektedir. Öte yandan vadesiz hesapların durumu da kredi notunu belirleyen önemli kriterlerler arasındadır. Bu nedenle kredi kartı başvurusunda bulunacakların borçlarından kurtulması ve düzenli bir ödeme yapması çok önemlidir. Bankalara kredi kartı başvurusunda bulunacak kişilerin kredi notu öğrenmesi önemlidir. Kredi kartı başvurusunda bulunacak kişilerin bankalar tarafından bütün borçları araştırılmalı ve bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Yapılan değerlendirmelerin ardından kredi kartı çıkarılıp çıkarılamayacağı değerlendirilir. Bankalar bu araştırmaları titizlikle yapmaktadır. Hem bankanın karşı karşıya kalacağı riskler değerlendirilir hem de müşterilerin ödeyebilme durumları değerlendirilerek başvuru sonuçları neticelendirilir. Bankalarda kredi notunun yüksek tutulması ile kredi kartı alma oranında bir paralellik söz konusudur.

Son Güncelleme: 25.11.2015 14:07
Anahtar Kelimeler:
Kredi NotuKredi Kartı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.