25 Kasım 2015 Çarşamba 14:03
Banka Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılması Gerekir

Kredi çekmek isteyenlerin karşılaştıkları en büyük sorunların başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu, kredi çekecekler için önem arz etmektedir. Bankalar kredi verirken kredi notuna bakarak bir değerlendirme yapabilmektedir. Bu sebeple öncelikle kredi notunun bilinmesi gerekir. Kredi notu düşük olan kişilere kredi çıksa bile yüksek faizli olarak çıkacağından dolayı maliyetin artması sorunu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bankadan kredi çekecekler kredini notunu arttırabilmek için borçlardan kurtulmaları gerekir. Borçlular borçlarından kurtulduklarını bankalara ibraz etmeleri halinde banka kredi notunu yükseltilebilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu bankalar aracılığıyla öğrenebileceğiniz gibi çeşitli internet siteleri üzerinden üyelik koşuluyla kimlik numaranızı girerek öğrenebilirsiniz. Kredi notu Türkiye Bankalar Birliği ve Kredi Kayıt Bürosu kurumlarının kayıtlarında bulunmaktadır. Bankalar kredi notu sorgulama için bu kurumların verilerinden yararlanmaktadır. Bankalar tarafından kredi notu öğrenilirken çekilen krediler, kredi miktarı, borç durumu ve ödeme şekilleriniz incelenmektedir. Bankalar kredi notunuzu değerlendirmek suretiyle kredi verip vermeyeceğine karar vermektedirler. Kredi notu düşük kişilere kredi çıkabilmektedir. Ancak bu durumlarda çıkan kredinin faiz oranı bir hayli yüksek olabilmektedir.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Borçlarınızı Ödeyin

Kredi notunu yükseltmenin ilk şartı borçlardan kurtulmaktır. Kredi borçları, kredi kartı borçları ve çeşitli faturalar kredi notunuzu arttırmanın şartlarından biridir. Yeni kredi çekecek olanların bu borçlarını ödemesi ve yeni borçlanma için kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Ancak kredi notu yükseltmek o kadar kolay bir iş değildir. Bu sebeple kredi geçmişinin yeniden yapılandırılması ve o anki kredi notunun öğrenilerek gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Kredi notu öğrenme için kredi raporu istenmesi gerekmektedir. Kredi raporunda kredi notunuzu hesaplamak için gerekli veriler bulunmaktadır. Bu verileri kontrol ederek doğru bir değerlendirme olup olmadığını inceleyebilir ve bir hata bulunması halinde ilgili kurum bilgilendirilmelidir. Ayrıca ödemelerinizi aksatmamak için bankaların hatırlatma e-postalarını veya mesajlarını ihmal etmemeli ve ödemeler aksatılmamalıdır. Eğer unutkanlık nedeniyle kredi, kredi kartı veya fatura ödemelerinde aksama meydana geliyorsa bankalara otomatik ödeme talimatı verilebilir.

Son Güncelleme: 25.11.2015 14:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.