22 Ağustos 2014 Cuma 09:46
Türkiye evlilik öncesi sekse hayır diyor!

Pew Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan Küresel Yaklaşımlar Projesi evlilik dışı ilişkiler, kumar, eşcinsellik, kürtaj, evlilik öncesi cinsel ilişki, alkol tüketimi, boşanma ve doğum kontrolü gibi konularda hangi ülkenin nasıl düşündüğünü araştırıyor.

Radikal’de yer alan habere göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40 ülkeden 40.117 bireyin yanıtlarına göre düzenlenen araştırmanın sonuçları kabaca şöyle:

%78 evlilik dışı ilişkileri, %62 kumarı, %59 eşcinselliği, %58 kürtajı, %46 evlilik öncesi cinsel ilişkiyi, %42 alkol kullanımını, %24 boşanmayı, %14 ise doğum kontrolünü kabul edilemez buluyor.


Peki, Türkiye?

Pew’un notlarına göre genellikle Afrika ülkeleri ve çoğunlukla Müslüman olan ülkeler bu aktiviteleri ahlak dışı ve kabul edilemez bulurken Batı Avrupa, Japonya, Kuzey Amerika gibi gelişmiş ekonomi bölgelerinde insanların bunları kabul etme ve hatta ahlaki bir konu olarak görmeme oranları yükseliyor.

Afrika ve Orta Doğu’da çoğunluk kumarı kabul edilemez bulurken Fransa, Kanada ve ABD’nin kumarla bir sorunu yok gibi görünüyor. Mısır, Gana, Endonezya, Ürdün, Filistin, Tunus ve Uganda’dan katılımcıların %90’ı eşcinselliği kabul edilemez bulurken Avrupa’da bu oran çok düşük.

40 ülkenin 26’sında bireylerin yarısından fazlası kürtajı ahlaki olarak kabul edilemez buluyor. Hatta, Latin Amerika ve Müslüman ülkeler kürtaja ahlaksızlık olarak bakıyor. Öte yandan, Avustralya, Kanada, Japonya ve Batı Avrupa bu konunun ahlakla ilgisi olmadığını ya da ahlak dışı olmadığını düşünme eğilimi gösteriyor.

Evlilik öncesi cinsel ilişki Müslüman ülkelerde kabul görmezken Almanya, Fransa ve İspanya’dan katılan bireylerin %10’u bu fikre katılıyor. Alkol ise çeşitli fikirlerin ortaya çıkmasına yol açan bir konu. Müslüman ülkelerin alkol kullanımını sorunlu bulduğunu söylemek yanlış olmaz.

Boşanma ise Orta Doğu’da dahi rahatlıkla kabul ediliyor gibi görünmekte. Doğum kontrolü konusunda rahatsız hisseden ülkeler ise Pakistan, Nijerya ve Gana…

Araştırmanın ülkeler bazında sonuçlarını derinlemesine incelemek için buraya tıklayınız.

Son Güncelleme: 22.08.2014 18:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.