16 Mart 2012 Cuma 20:48
Rize Belediye Başkanı: Lazlar da Türk boyudur

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan farklı yaşam kültürlerine sahip insan topluluklarının akademik olarak incelenmesi gerektiğini söyledi.

 

Bakırcı, "Bölgede Laz diye tabir edilenlerin çoğu, Laz kültüründen etkilenmiş Türklerdir. Lazlar da bir Türk boyudur. Uzmanlar böyle söylüyor" dedi.

 

Bakırcı, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği'nde gazetecilerle bir araya geldi. Bölgenin insan yapısı üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Bakırcı, "Roma devleti, Perslerle savaşı sırasında Orta Asya'da yaşayan Türklerden birlik desteği almıştır. Cephe savaşını kaybeden Romalılar birliklerini Roma'ya götürmek için Anadolu yerine Karadeniz'i kullanmıştır. Bu sırada Türk birliklerinin bir bölümü Karadeniz'de kalmıştır. Yine 900'lü yıllarda Hemşin bölgesine gelen Türk boyları var. Birileri bunların Ermeni olduğunu söylüyor. Ancak bunun da aslı astarı yok. Bu kişiler Ermenice bilmez. Öz be öz Türk boylarıdır. Bölgede Laz diye tabir edilenlerin çoğu, Laz kültüründen etkilenmiş Türklerdir. Örnek olarak Laz diye bilinen Ak Parti Rize Milletvekilimiz Nusret Bayraktar'ı verebilirim. Bayraktar'ın soyu Ekşioğlu'dur ve Ekşioğlulları Şam'dan gelmiştir. ÇAYKUR Genel Müdürümüz İmdat Sütlüoğlu farklı bir Türk boyundan gelmedir. Bölgede ailelerin birçoğuna bakarsan bu tip Türk boylarından gelmiş ve yerleşmiş insanlardır. Ancak bölgede yaşayan Lazca bilen insanlar olduğu için Laz kültüründen etkilenmişler ve şimdi çocuklarına, torunlarına sorduğun zaman Laz oldukları söylüyorlar. Lazlar da bir Türk boyudur. Uzmanlar böyle söylüyor" dedi.

 

"AKADEMİK ÇALIŞMA GEREKLİ"

Bakırcı, şöyle dedi: "Hemşin'de camilerin minaresi olmaz" diye bir yanlış anlaşılma var. Hemşinliler bölgeye geldiklerinde oralarda Hristiyanlar yaşıyordu. Onlara saygı olsun diye, cami yapmışlar ama minare yapmamışlar. Bu saygıdan dolayıdır. Bu konuların alanında uzman kişilerce incelenmesi gerekiyor. Bu alanda bir uzman varsa, belediyenin de desteği ile araştırma yapmasını istiyoruz. En sağlıklı sonuç akademik çalışma sonunda ortaya çıkar. Benim anlattıklarım, okuduğum kitaplardan aldığım bilgilerdir. Biraz da yorum ekliyorum. Tarihe meraklıyım."

Son Güncelleme: 17.03.2012 17:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.