Hürriyet’in manşeti iklim asparagası mı?

Ümit Şahin, ‘Her kar yağdığında buzul çağı’ manşeti atıldığını söylüyor…

Hürriyet’in manşeti iklim asparagası mı?

Hürriyet kaynaklı “Mini buzul çağı geliyor” (burada) başlıklı haberin asparagas olduğu iddia edildi. Uzun süredir Küresel İklim Değişikliği ve Küresel Isınma konusunda birçok bilimsel çalışma gündemdeyken ortaya atılan bu dikkat çekici iddiaya Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Ümit Şahin’den itiraz geldi.

Ümit Şahin’in Yeşil Gazete’deki yazısı şöyle:

Hürriyet gazetesi bugün “Mini buzul çağı geliyor” manşetiyle çıktı. Haberin spotu ise şöyle: “İngiltere’de yapılan iklim araştırmasından şok sonuçlar çıktı: Dünyada 1997 yılından beri hava sıcaklıkları yükselmiyor. Küresel ısınma devri bitti, mini buzul çağı başlıyor.”

Hürriyet’in manşetten verdiği habere karların kapattığı yolların fotoğrafları eşlik ederken, iç sayfalardaki haberlerin büyük kısmı Türkiye’de kar yağışı nedeniyle yaşanan aksaklıklardan ve meteorolojik verilerden oluşuyor. Haber metninde manşetteki iddianın kaynağı olarak İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi’nin verilmesi dışında bir ek bilgi yok. Herhangi bir bilim insanının ismi de verilmiyor.

Haber Hürriyet’in ardından Milliyet ve bazı internet gazeteleri  tarafından da tekrarlanmış. Haber7.com’un tercih ettiği manşet is şöyle: “Şok sonuç: Mini buzul çağı başlıyor.”

Kömür ve petrol şirketleri tarafından desteklenen iklim inkarcıları yıllardır küresel ısınmanın varlığını inkar etmek için kampanya yürütüyorlar. Kış aylarında havaların soğuk gittiği hiçbir fırsatı kaçırmayan ve kendilerine “şüpheciler” ismini veren inkarcılar buzul çağı senaryosunu da sıklıkla tekrarlıyorlar. Oysa örneğin iklimbilimci James Hansen’e göre küresel ısınma nedeniyle dünyanın geleceğinde yeni bir buzul çağı yaşanması (insanlar tamamen ortadan kalkmadığı sürece) artık mümkün değil.

Son 100 yılda yeryüzünün sıcaklığında  ortalama 1 derece artış oldu. İklim değişikliğinin varlığı ve nedenleri konusunda da bilim çevrelerinde herhangi bir soru işareti yok.

Hürriyet’in haberinde ismi geçen East Anglia Üniversitesi’nin iklimbilimci Michale Mann ve arkadaşlarını sıkıştırmak için kişisel emaillerinin çalındığı üniversite olması ayrıca ilgi çekici görünüyor.


Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2012, 23:04
YORUM EKLE