07 Nisan 2013 Pazar 14:09
'Aleviler olarak eşitlikçi çözümü destekliyoruz'

Kayseri Alevi Kültür Merkezi Başkanı Rüstem Gümüş, çözüm sürecine ilişkin, "Kürt sorununun eşit haklara dayalı, barışçıl çözümünü bundan önce olduğu gibi bundan sonra da destekliyoruz, üzerimize düşen sorumluluklarda görev almaya talibiz" dedi.

Gümüş, Alevi Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet tarihinin çözülememiş problemlerinin tartışıldığı bir süreçten geçildiğini söyledi.

Alevilerin bütün ırkları ve halkları eşit gördüğünü ifade eden Gümüş, bin yıldır farklı kültür ve inançtan insanların dostça yaşadığı Anadolu'da, kardeş ölümlerinin artık son bulmasını istediklerini belirtti.

Çözüm sürecinin Alevileri de umutlandırdığını vurgulayan Gümüş, "Kürt sorununun diyalog ve müzakereyle çözümü konusunda Alevi toplumunu da umutlandıran bir dönemden geçiyoruz. Kürt sorununun eşit haklara dayalı, barışçıl çözümünü bundan önce olduğu gibi bundan sonra da destekliyoruz, üzerimize düşen sorumluluklarda görev almaya talibiz" diye konuştu.

Gümüş, "Yeni anayasanın tartışıldığı bu dönemde, Türkiye'nin çözülmemiş sorunlarının çözülmesi konusunda biz Aleviler ısrarcıyız. Nasıl ki Kürt sorununun çözülüp, savaş ve çatışma ortamının ortadan kaldırılmadığı anayasa yeni bir anayasa olmayacaksa, Alevilerin taleplerinin de yer almadığı anayasaya yeni demek mümkün değildir" ifadesini kullandı

Basın açıklamasına HDK, ESP ve EMEP de destek verdi. (ETHA)

Son Güncelleme: 08.04.2013 22:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.