Taraftarlar da fişlenecek!

'Elektronik bilet' sistemi ile milyonlarca futbolsever fişlenecek...

Taraftarlar da fişlenecek!

Gezi olayları sırasında direnişe futbol takımlarının taraftarlarından da destek gelmesi Ankara’yı harekete geçirdi. AKP hükümeti uygulamaya geçecek elektronik bilet sistemi ile statlarda maç izleyen milyonlarca futbolseveri fişleyecek.


İLK ETAPTA 5 MİLYON FUTBOLSEVER 'KAYIT ALTINA' GİRECEK


Cumhuriyet gazetesinin manşetten verdiği habere göre , 2013-2014 sezonuyla birlikte uygulanmaya başlanacak olan ‘elektronik-bilet’ sistemi ile milyonlarca futbolsever fişlenecek. 2011 yılının Nisan ayında yürürlüğe giren Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un en önemli maddelerinden biri olarak gösterilen ‘elektronik bilet’ uygulaması ile devlet, tribünleri yakın ‘takibe’ alacak. Futbol Federasyonu aracılığı ile ilk etapta yaklaşık 5 milyon futbolsever e-bilet gerekçesiyle ‘kayıt altına’ girecek.

BİLGİLERİ BEYAN ETMEYENE MAÇ YASAK

Yurttaşlık numarası, fotoğraf, ev adresi ve kimlik bilgilerini ‘beyan’ etmeyen sporseverler, 2014 yılının Nisan ayından sonra maç izleyemeyecek.

İlk planda Kadıköy Şükrü Saracoğlu ve Türk Telekom Arena Statları’nda başlatılacak olan elektronik bilet uygulaması, yasanın getirdiği dayatma nedeniyle 2014 yılının nisan ayına kadar tüm Süper Lig maçlarının oynandığı statlarda uygulanacak. Pilot bölge İstanbul’dan sonra Kayseri, Bursa, Trabzon, Antalya ve Eskişehir’de de e-bilet uygulamasına geçilecek.

HUKUKÇULAR: İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Hukukçular, elektronik bilet gerekçesiyle ülke çapında başlatılacak ‘fişleme’nin insan haklarına aykırı olduğu görüşünde birleşiyor.

'TOPLU GÖZALTILARIN' ÖNÜ AÇILDI

Elektronik bilet uygulaması her ne kadar, endüstriyel futbolun gereği olarak gösterilse ve modernleşme adına atılan adım olarak duyurulsa da, toplumun özellikle ‘tepki gösteren - hak arayan - isyan eden’ kesimi bu yolla gözlem altına alınacak. Tribündeki en ufak tepki bu yöntemle ‘tespit edilip’, her gergin maç sonrası ‘toplu’ gözaltılara gidilebilecek. TFF idarecileri , yeni yasadaki elektronik bilet uygulamasının kameralı statlarda gerçek amacına ulaşacağını bildirirlerken, bir TFF yetkilisi, “Eskiden statlarda olay çıkaranlar için kimlik doğrulaması yapılamıyordu. Bu sayede eğer tribünde küfür ettiği veya yasayı çiğnediği belirlenen bir kişi varsa tespit edilecek ve yakalanıp adalete teslim edilecek” dedi.

Habere gitmek için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 11:08
YORUM EKLE