Aziz Yıldırım ağladı

Şike davasına devam edildi…

Aziz Yıldırım ağladı

Çağlayan Adliyesi'nde gerçekleştirilen 16'sı tutuklu 93 sanıklı şike davasının 10. Duruşmasında Aziz Yıldırım gözyaşlarına boğuldu. Davaya perşembe günü saat 09.00'da 11. duruşma ile devam edilecek

 

Bugünkü duruşmanın en ilginç olayı, Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı'nın Avrupa şampiyonluğu kupasıyla Başkan Aziz Yıldırım'ı ziyaret etmesiydi. Kupayı mahkeme salonuna götürmek isteyen takıma hakim izin vermedi ve sarı lacivertli voleybolcular da duruşma salonuna kupasız çıktı. Salona gelen voleybolcuları şampiyonluklarından dolayı tebrik eden Hakim Mehmet Ekinci, takım kaptanı Seda Tokatlıoğlu'nun Aziz Yıldırım'ın yanına gelmesine izin verdi. Yıldırım Tokatlıoğlu başta olmak üzere tüm oyuncuları sarılıp öperken gözyaşlarını tutamadı.

 

HAKİME TOP HEDİYE EDİLDİ

Kaptan Tokatlıoğlu heyetin bulunduğu bölüme gitti ve Başkan Ekinci'ye bütün takım oyuncularının imzası bulunan voleybol topunu hediye etti. Bu sırada salonda alkış sesleri yükseldi. Salonda bulunan Fenerbahçe yöneticileri Murat Özaydınlı, Nihat Özdemir, Cihan Kamer ve Ünal Uzun'un da aralarında bulunduğu yöneticiler de duygusal anlar yaşandı ve gözyaşlarını tutamadı. Ardından Aziz Yıldırım tutuklu sanıkların bulunduğu bölümün kenarına gelerek bütün takımı ve teknik heyeti tek tek tebrik etti. Takımın şampiyonluk kupasını da yanlarında getirdiği ancak kupanın adliyeye alınmadığı öğrenildi.

 

DURUŞMANIN AYRINTILARI

- Menajerlik sorularıyla ilgili sırasıyla Mahmut Güneş, Özden Aslan ve Ümit Aydın savunmalarını yaptı.

Menajer Abdullah Cila savunmasında, "Menajerlik sınavının cevap anahtarını sınavdan 3 gün önce aldım, Olgun Peker dahil birkaç kişiye verdim.. Ama parayla değil" dedi.

- Ümit Aydın savunmasında "Ben de menajerlik sınavına girdim.. Kopya da çektim başkalarından.. Ama başarılı olamadım.." dedi.

- Özden Aslan savunmasında, " Önceki ifadelerimi kabul etmiyorum; ağır baskı gördüm.. Savcı bana, 'çık dışarı, 5 dakika düşün, yoksa seni tutuklayacağım' dedi. Sınav gayet laubaliydi.. Ama aklıma gelmeyecek şeyler yaşadım.. Oğlum 7 aydır psikolojik tedavi görüyor.. Kızım sınıfta kaldı.." dedi.

- Mahmut Güneş savunmasında; "Suçlamaları reddediyorum, soruları almadım, kimseye para vermedim, zaten sınavı da kazanamadım.. Sınav ortamı gayet rahattı, birbirimize bakarak kopya çektik" dedi.

- Sercan Yıldırım, yaptığı savunmada "Bu dava yüzünden psikolojim bozuldu ve futbolum etkilendi hala da toparlayamadım. Samet ile hiçbir telefon görüşmem olmamıştır. Tek tapem Ali Kıratlı iledir" ifadelerini kullandı.

- Emenike'nin menajeri Erdem Konyar savunmasını yaptı. Konyar savunmasında, "Karabük Emenike'siz de çok maç kazandı" dedi.

- Avukat Dizdar: Beşiktaşlıyım ama kupa maçında şikeyi hakem yaptı. Golü iptal etti.

- İlhan Ekşioğlu'nun avukatı: Dün Telegol'ü izledim gece 2 buçuğa kadar.  Fatih Terim, Culio kiralıktı. 1 buçuk milyon euro opsiyonu da Orduspor'dadır. Culio'nun kendisinin olduğunu sanmaktadır. Culio Galatasaray'da oynamak istiyorum diyor sözleşmesi feshediliyor.  Emenike transferinde de benzer konuşmalar olmuştur.

- İskender Beşiktaş maçından önce kimseyle konuşmadığını telkin almadığını söyledi.

- İskender: "İki maçla suçlanıyorum. Birisinde sahanın yıldızıydım, diğerinde ise 10 dakika forma giydim. Yusuf Turanlı menejerimdir ve her gün konuşmamız çok doğal. Maça yansıyan bir şey olmadı. Aksine maçta oynarsam elimden geleni yaparım dedim."

 

"SUÇLAMAYI GURURUMA YEDİREMİYORUM"

Fenerbahçe'ye Eskişehirspor'dan transfer olan Sezer Öztürk ise savunmasında, "2011 Eskişehirspor'dayken transfer etmek isteyen birçok takım oldu. Avukat Sami Dinç ile transferim konusunda konuştum. Bana hiçbir zaman yasadışı bir teklifte bulunulmamıştır. Teşvik iddiası gerçek dışıdır. Bu suçlamayı gururuma yediremiyorum. Her formada akıttığım terin hakkını verdim. Fenerbahçe'ye transfer olmak için Eskişehirspor'dan alacağımdan vazgeçtim" diye konuştu.

 

"BU HAYIRLI BİR DAVA DEĞİL"

Ardından uluslararası menajer Mithat Halis savunmasını yaptı. Sesinin titrediği duyulan Halis, "Hakkımda dava açan savcı benim ifademi dahi almadı. Ciddiye alınmayan insanın ifadesi alınmaz. Beni ciddiye almadılar. 80'de de siyasi davalarda yargılandım. Bu işleri biliyorum. Şimdi şike davasında yargılanmayı kendime yediremiyorum. Bu hayırlı bir dava değil. Suçlama ne? Kim kimi neyle suçluyor? Bileyim de cevap vereyim. Ben 450 futbolcusu olan menajerlik şirketinin ortağıyım. Duyum almışlar. Ne duyumu burada herkes duyum alıyor. Duyum nedir ya ne duyumu? Değil telefon konuşmalarını kapı arkasındaki konuşmalarını dahi kabul ediyorum. Lanet olsun. Bu olaylarla ilgim yok, ayrıca şike de teşvik de yok. Teşvik, şike bahis için olur. Burada öyle bir bağ yok" diye konuştu.

 

"GELSİNLER HESAPLAŞALIM"

Halis'in savunmasının ardından soru sormak için söz isteyen Aziz Yıldırım, "Herkes gelip iki dakika konuşuyor burada bir biz saatlerce ifade veriyoruz bir biz yargılanıyoruz. Fenerbahçe yargılanıyor. Trabzonsporlular da gelsin. Gazeteler sadece bizi yazıyor. Burada Türk sporu yargılanıyor ise gelsinler yargılansınlar. Bu dava şike davası olsaydı ben yargılanmazdım" dedi.

 

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı "Herkesi zorla konuşturamayız. Talimat ile ifade alma yasal bir durumdur. Yargılamanın sonunda bir hafta ayıracağız. Talimatla ifadesi alınan sanıklar burada olacaklar. Acele ettiğiniz için bilmiyorsunuz. Çapraz sorgularınız olacak" dedi. Yıldırım ise, "6 ay sonra gelseler işe yaramaz. 6 ay daha yatacağız demektir bu. Gelsinler hesaplaşalım. Benim 103 tane tapem okunsun, bir tane suçum varsa herkesin cezası kadar yatarım. Halis ile Nevzat Şakar konuşurken dinlemeden haberleri varmış gibi konuşuyorlar o tape burada yok. Ben de var Perşembe günü o tapeyi buraya getireceğim" dedi. Yıldırım ardından iddianamede yer alan ve Mithat Halis'in Trabzonsporlu yönetici Nevzat Şakar ile konuşmalarını içeren tapelerini okudu.Tapeler ile ilgili açıklamalarda bulunan Halis, "Ne Fenerbahçe ne Trabzon şike ve teşvik primi amaçlı benim oyuncularım için bir girişimde bulunmadı" diye konuştu.

 

FENERBAHÇE'NİN ŞAMPİYON OLMASINI İSTEMEM

Tutuksuz sanıklardan ise bir önceki celse tahliye edilen Şekip Mosturoğlu'nun yanı sıra savunmalarını yapmak üzere Ümit Karan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

 

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci tutuksuz sanıklardan Ümit Karan'ı sanık kürsüsüne çağırdı. Karan savunmasında, "Şu anda hayatım alt üst oldu. Böyle bir olayda adımın geçmesi beni çok üzdü" dedi.

 

Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında Fenerbahçe lehine şike yaptığı iddiasıyla suçlanan Karan, "Bir Galatasaraylı olarak Fenerbahçe'nin şampiyon olmasını istemem" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci Karan'a tutuklu sanık Ali Kıratlı ile yaptığı konuşmaların ne anlama geldiğini sordu. Karan ise, "Böyle bir şeyle bana gelemezler, çok ağır tepki koyacağımı bilirler" ifadesini kullandı. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2012, 23:32
YORUM EKLE