Toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden belediyelerine 'mor bayrak'

CHP toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayan belediyelerine “mor bayrak” asacak

Toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden belediyelerine 'mor bayrak'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayan belediyelerine “mor bayrak” asacak.

Kreş/çocuk bakımevi/kadın sağlık merkezi/hasta bakımevi/yaşlı bakımevi/sığınma evi sayısı; kadın belediye başkan yardımcısı; kadın yönetici sayısı; kadın çalışan sayısı; cinsiyete duyarlı bütçe oluşturmak gibi kriterleri yerine getiren CHP’li belediyeler, “mor bayrak” almaya hak kazanacak.

“Mor Bayrak Projesi” hakkında CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Parti Meclisi Üyesi ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Yerel Yönetimler Gen. Bşk. Yardımcısı Yrd. Ayça Akpek TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Projenin detaylarını kamuoyuyla paylaştı.

kaosgl'de yer alan habere göre toplantıda verilen bilgilere göre proje kapsamında belediyelerde cinsiyet eşitliğini teşvik edecek olan CHP, belediye ilçe sınırları içindeki kamu kurumları da dâhil tüm işyerlerini değerlendirmeye tabi tutacak. İşyerlerindeki kadın çalışan; kadın yönetici sayısı; kadın-erkek çalışanların ücretleri; kreş; emzirme odası olup olmadığına göre değerlendirme yapılarak işyerlerine de mor bayrak verilecek.

CHP, 2019’da tüm CHP’li belediyelerin mor bayraklı olacağı sözünü de verdi.  

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 12:41
YORUM EKLE