03 Ocak 2018 Çarşamba 12:04
Tanrıkulu Diyanet'in fetvalarını Meclis’e taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyanet İşleri Bakanlığı'nın buluğ çağına girmiş çocukların dinen nikahlanabileceği yönündeki açıklamalarını Meclis'e taşıdı. 

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; AKP hükümetinin disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sordu.
 
Söz konusu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: 

Web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet’in, buluğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirttiği, buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirttiği, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdiği iddiası doğru mudur?
 
Diyanet'e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını açıkladığı ve ‘Veli olmasa da olur’ dediği iddiası doğru mudur?
 
Anılan iddialar doğru ise, bu açıklamadan sonra işlenecek suçlar bakımından Diyanet İşleri Başkanlığının konumu, TCK'nın 39/2-a maddesinde tarif edilen ‘suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek’ olacağından, AKP hükümeti disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatacak mıdır?
 
Diyanet’in buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtmesi, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirmesiyle ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hangi gerekçelerle açıklama yapmamaktadır?
 
Çocuklarımızın ruh, beden ve akıl sağlığını istismara yönelik bu tür bir açıklama yapan Diyanet ile ilgili olarak AKP Hükümeti herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?
 
Diyanet’in ve Yüksek Kurulun son zamanlarda vermiş olduğu fetvaların gerekçeleri nelerdir?
 
2015-2018 yılları arasında yıllar bazında 3 Ocak tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre çocuk gelin sayısı (yaş ve cinsiyet dağılımına göre) nedir?"
 

Son Güncelleme: 03.01.2018 22:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.