Sürece 'uluslararası gözlemci' geliyor

Müzakere aşamasında uluslarası bir kuruluş ya da ülkenin de müdahil olması planlanıyor...

Sürece 'uluslararası gözlemci' geliyor

'Çözüm süreci'nde 'müzakere aşaması'na geçişin ilk adımı olarak uluslararası gözlemcilerin sürece dahil edileceği öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Ilıcalı'nın haberine göre; Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile HDP heyetinin ve İmralı’daki PKK lideri Abdullah Öcalan ile devlet heyeti arasında süren görüşmelerde ikinci aşamaya geçiş öncesi yeni bir mekanizmanın oluşturulmasını öngören kararlar alındı.

Edinilen bilgiye göre, PKK ve Öcalan’ın daha önce çözüm sürecinde ulaslararası bir gözlemci olması yönündeki talepleri son günlerde gerçekleştirilen görüşmelerde tekrar ele alındı. Taraflar arasında gelinen noktada ikinci aşama olarak tanımlanan müzakere sürecinde bağımsız bir uluslararası kuruluşun gözlemci olarak sürece dahil olmasına yeşil ışık yakıldı.

Uluslararası gözlemci statüsünün sürece müzakere aşamasında dahil edilmesi kararlaştırılırken söz konusu kuruluşun yapısı ve hangi kuruluş olacağı gibi konular üzerinde henüz net bir karar verilmedi.

Öte yandan uluslararası kuruluş yerine tarafsız bir ülkenin de uluslararası gözlemci statüsünde görev yapabileceği dile getiriliyor. Gözlemci statüsünde görev yapacak kuruluş ya da ülkenin müzakere aşamasını takip edeceği belirtiliyor.

PKK'NİN TALEPLERİNDEN BİRİYDİ

2009 yılında Oslo’da MİT ile PKK arasında yapılan görüşmelerde gözlemci ve koordinatör ülke statüsünde İngiltere ve başka ülkelerin isimleri telaffuz edilmişti. 2012 yılında başlayan çözüm süreci kapsamında PKK, üçüncü bir tarafın gözlemci olarak görev yapmasını talep ediyordu.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, son olarak Haziran 2014’te yaptığı açıklamada “Müzakerenin yapılması için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlardan biri üçüncü bir tarafın gözlemci olmasıdır,” diye konuşmuştu.

ATALAY, 'ULUSLARARASI GÖZLEMCİ YOK' DEMİŞTİ

İnternete düşen ses kayıtlarıyla ortaya çıkan Oslo sürecinde üçüncü bir ülke olmasına ilişkin tartışmalar nedeniyle hükümet, iki yıldır yürütülen çözüm süreci boyunca, “hiçbir yabancı ülke ya da kuruluşun sürecin içinde bulunmadığını, ilk kez tamamen yerli bir proje uygulandığını”sürekli vurguladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm sürecine yasal statü veren yasanın TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmeleri sırasında “Yürüttüğümüz süreci Türkiye kendisi yürütüyor. Uluslararası bir aracı yok. Kendimiz direkt görüşüyoruz, yöntemimiz bu” diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2014, 20:39
YORUM EKLE