Sırrı Süreyya Önder: Karşımızda hükümet ya da siyasal parti yok

HDP’li vekil Önder, dokunulmazlıkların kaldırılmasının önünü açacak anayasa değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulundu

Sırrı Süreyya Önder: Karşımızda hükümet ya da siyasal parti yok
HDP Ankara Milletvekilli Sırrı Süreyya Önder, AKP'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla başlanacak tasfiye girişiminden ancak demokrasi güçlerinin güçlü itirazıyla geri adım atabileceğini belirtti.

Sırrı Süreyya Önder, AKP'nin dokunulmazlık teklifi üzerinden başvurduğu tasfiye girişimine ilişkin ANF'nin sorularını yanıtladı.

'CHP TARİH ÖNÜNDE HESAP VEREMEZ'

Önder, tasfiye girişiminin onaylanmasında CHP'nin rolüne dikkati çekerek, "Belirleyici olan ve tarih önünde hesabı verilemez bir sorumluluk altına girecek olan CHP'nin ve CHP'li vekillerin tutumudur. Çünkü diğer iki parti yapılarının gereğini icra ediyorlar. Dolayısıyla CHP açısından hem böyle bir tarihsel sorumluluk yönü var, hem de oylamanın sonucu ve akıbetini belirleme yönü var. Kısacası; CHP'li vekillerin kendilerine dayatılan bu darbe sürecini ne kadar reddedebileceği ile alakalı bir sonuç çıkacaktır" dedi.

"Bizler açısından, siyasi hayata girdiğimiz günden beri durduğumuz noktada durmak söz konusu" ifadesini Önder, şunları dile getirdi:

‘AKP, SUÇA ORTAK ETMEK İSTİYOR’

"Yani dokunulmazlıklar arkasından siyaset yapmayız ama bunun sadece bize yönelmesine, 'Demokles'in kılıcı' gibi kullanılmasına itiraz ediyoruz. Kalıcı bir anayasal düzenleme ile kürsü dokunulmazlığı dışındaki tüm dokunulmazlıkların kaldırılması, bizim kimseler telaffuz etmeden talebimiz ve ilkesel yaklaşımımızdır. Eğer dokunulmazlığın bu şekilde kaldırılması ve HDP'li vekillerin kolluğun önüne atılması gerçekleşirse, Türkiye'de demokratik siyaset amacı ve beklentisi onarılmaz bir darbe almış olacaktır. Esasında 'dokunulmazlıklar' diye dile getirilen süreç yanlış adlandırılıyor. Bu, Meclis'in bir sivil darbe ile devre dışı bırakılması operasyonudur. Bunun amacı da, başlatılan savaş koşullarında hükümetin işlediği uluslararası suçları gizleme ve bu oltaya takılacak diğer partilerle bu sorumluluğu paylaşma hedefidir. Dokunulmazlıklar son tahlilde AKP'nin fazlaca umurunda değildir, diye düşünüyorum. As olan yürütülen savaşı bu fiili durumlarla gölgelemek ve bu suça mümkünse bizim dışımızdaki bütün partileri ortak etme düşüncesidir."

'AKP DİYE BİR PARTİ YOK!'

Önder, 'AKP' diye bir partinin olmadığını vurgulayarak, "Bu parti mülgadır; ilga edilmiştir. İradelerini Saray'a teslim etmişler. Kendi içlerinde çok da tedirgin olarak yürüttükleri ufak tefek karşı çıkışlar, Saray tarafından onların onurunu, haysiyetini kıracak şekilde bastırılmaktadır. Dolayısıyla ben gelinen nokta itibarıyla hükümetin, bir muhatap olma kudretine ve kapasitesine sahip olduğunu düşünmüyorum. Güvenlik konularında kendisini, yetkilerini orduya devretmiş; yatırımlar başta olmak üzere hayatın bütün alanlarında da yetki ve sorumluluklarını Saray'ın inisiyatifine bırakmış durumdadır. Dolayısıyla karşımızda hükümet ya da siyasal parti olduğunu söylemek, bugünkü koşullarda fazlaca iyimser yaklaşım olur" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 13:22
YORUM EKLE