Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemisinde yer alan bir asker, geçiş sırasında omzunda füze taşımıştı

Rusya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, hafta sonu İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemisinde bir askerin omzunda füzeyle in füze ggörüntülenmesiyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Görüşme 50 dakika sürdü.

Milliyet’te yer alan habere göre, Denizcilik ve Havacılık Genel Müdürü Büyükelçi Burak Özügergin, Dışişleri Bakanlığı'nda kabul ettiği Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'a, "Savaş gemisindeki bu hareket, gerek Montrö Sözleşmesi’nin gerek uluslararası hukukun ruhuna ve lafzına uygun değildir. Geçişle doğrudan ilgisi bulunmayan hareketlerin tekrarlanmamasını beklediğimiz önemle vurgulamak isteriz" dedi.

Büyükelçi Karlov'un da, görüşmede dile getirilen rahatsızlığı Rusya yönetimine eksiksiz biçimde aktaracağını ifade ettiği belirtildi. Olayın bireysel bir eylem mi yoksa planlı bir hareket mi olduğu sorusu da yöneltildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU 'PROVOKASYON' DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaşanan durumu "provokasyon" olarak nitelemişti.

Bakan Çavuşoğlu, "Gerekli girişimleri de zaten yaptık. Savaş gemilerinin Boğaz'dan nasıl geçeceği belli. Montrö Anlaşması bunu düzenlemiş. Bu  gemiler tabii ki bize de tehdit değil ama bugüne kadar Boğaz'dan geçen gemilere  yönelik Türkiye'den herhangi bir tehdit oluşmamıştır. O nedenle geminin bu şekilde geçmesi apaçık tahrik edicidir ve bunun da sonlandırılması gerekiyor"  diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 19:05
YORUM EKLE