Ruşen Çakır'dan erken seçim tahmini: 1 Kasım'a da HDP damgasını vuracak

Gazeteci Çakır süreci değerlendirdi

Ruşen Çakır'dan erken seçim tahmini: 1 Kasım'a da HDP damgasını vuracak

Erken seçim kararı resmi gazetede yayınlandı. Türkiye'de seçimler yenilenecek. 7 Haziran seçimlerinde 'seni başkan yaptırmayacağız' sloganıyla Erdoğan'a meydan okuyan HDP, yüzde 10'luk seçim barajını aşmış ve seçimlere damgasını vurmuştu. Gazeteci Ruşen Çakır, HDP'nin 1 Kasım'daki seçime de damgasını vuracağını söyledi.

Gazeteci yazar Ruşen Çakır haberdar.com'dan Said Sefa'ya konuştu. Erken seçimi ve çözüm sürecini değerlendiren Çakır, 'Anlaşılıyor ki Erdoğan masayı dağıttı. Esas olan kimin tekrar kuracağı" dedi.

Ruşen Çakır'ın açıklamalarının ilgili bölümü şöyle:

HDP ve bir kısım çevreler, ‘süreci Erdoğan bitirdi’ dese de Erdoğan ile AKP Kurmayları bunu kabul etmiyor. Yalçın Akdoğan diyor ki; "Demirtaş’ın 'Seni başkan yaptırmayacağız’' ifadesi süreci bitirdi."

- Aslında, kimin başlattığının, kimin bozduğunun bir önemi yok. Buna fazla takılmamak lazım. Esas olan kimin tekrar kuracağıdır. Ama anlaşılan o ki Tayyip Erdoğan masayı dağıttı. AKP ve HDP iki ayrı parti. HDP stratejisini Tayyip Erdoğan’ı başkan yaptırmamak üzerine kurabilir. Bunun çözüm süreciyle doğrudan alakası yok. HDP, AKP’nin Kürt kolu olarak çalışmıyor ki böyle bir zorunluluğu yok, başlı başına bir parti. AKP’nin bütün hesaplarını HDP bozdu. 7 Haziran’a seçimlerine damgasını HDP vurdu. Büyük ihtimalle 1 Kasım’a da HDP damgasını vuracak.

1 Kasım’da yapılacak seçimde neyi merak ediyorsunuz? CHP’nin veya MHP’nin iki puan inip çıkmasını mı? Hayır, bunun bir önemi yok. HDP barajı aşacak mı? Oylarını artıracak mı? AKP tek başına iktidar olacak mı? Aslında 7 Haziran öncesinde de böyleydi. Şimdi de böyle.

Peki, çözüm sürecinin yeniden oluşabilmesi için karşılıklı olarak güven yeterince sarsılmadı mı? İki tarafın çözüm masasına tekrar oturabileceğini düşünüyor musunuz?

- Kesinlikle. Başka çareleri yok. Oturacaklar. Burada önemli olan öncelikle PKK’nın silahları susturması. Öncelikle PKK’nın bunu yapması lazım. Yani PKK silahını tuttuğu sürece böyle bir şey olamaz. PKK’nın çatışmasızlığa döndüğünü net bir şekilde söylemesi lazım. Ondan sonra bir takım şeylerin inşasına yeniden geçilebilir.

Yani Kürt siyasi hareketiyle Erdoğan aradaki masayı kaldırmış olsa bile köprüleri atmış değil?

- O kadar kolay değil. Bir de iki tarafta birbirini mutlak anlamda yenemeyeceğini biliyor. Başka çareleri yok.

Söyleşinin tamamını buradan okuyabilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 11:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
DILBİRİN
DILBİRİN - 3 yıl Önce

yalan hdp barjin altinda kalacak türkler hdp ye oy verdiği için bin pişman bu saatten sonra barji geçmesi imkansiz adin bariş ama sadece pkk yi savundun bunu herkes seçimden sonra gördüüü

Bahtiyar
Bahtiyar - 3 yıl Önce

haksizligin oldugu yerde isyanin herzaman olacagini unutmama kaydiyla kurler onurluca esit sartlarda birlikte yaşama cabasi icindeler daha zor bela varliklarini kabul ettirebildikleri inkarci anlayis karsisinda kurtler kolay lokma degil bunu butun dunya anladi bizler birturlu anlamak istemiyoruz ansanlarin kolay damgalandigi ulkemizde insanlarin adalet anlayisina guvenlerini sarsarsarsaniz birlik beraberlik laflari havada kalir medyanin elinizde oldugunu zannediyorsanizda aldaniyorsunuz artik herkes herseyi biliyor gerceklere ulaşabiliyor kendimizi kandirmadan bu ulkede yirmi milyon kurt insanin oldugunun bilinciyle birbirimizi oldugu gibi kabullenip beraber sosyal insanlar gibi nasıl yasayabilecegimiz uzerinde kafa yoralim sonumuzun ortadogu gibi olmasini istemiyorsak bastakilere bisey olmaz olan gene biz halklara olur

kurd milleti
kurd milleti - 3 yıl Önce

Irkcilar sizi.bu kafatasci zihniyetiniz sizi bitirir ister bagirin cagirin.kendiniz yirtsaniz sonuc degismez.yok kurdler kurtulus savasinda yokmis da bu kafatascilar tek basina savastilar tarihi dahi tersden okuyup kendilerini avutuyorlar.....birde su dilbirin ismindeki zat.....sen ezbere konusmayi havuz medyasindan mi aldin..yok turkler oylarini vermezmis....metinerde sen gibi diyordu ne oldu baskan.mi oldunuz.marasi.kahraman rihayi sanli yapan diloke gazi yapan.turk milleti sayesinde degil bunu kurdler ve o topraklarda yasayan diger azinlik halklardir.tarihi bilde oyle konus....mhpci zihniyeti hep kendini cuneyt arkinin sozde dunyayi kurtaran adam sanarlar......hepsi yalandir....kurdle hic bir ordu bas edemez.git bildigin sozde emekli generallarina sor....

şamil kafkas
şamil kafkas - 3 yıl Önce

siz hiç batıdan doğuya kaçan gördünüzmü, doğudan milyonlarca müslüman batıya kaçıyor, bre türk faşistleri siz hiç düşünmezmisiniz. nokta.

Bahtiyar
Bahtiyar - 3 yıl Önce

Kesinlikle kazanAn HDP olacaktir cunku onlar bu miletin cocuklari

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

komsularimiz da bu sefer hdp'ye vercez ak parti iyce suyunu cikardi dediler. hdp 2. olmasa bile garanti 3. parti

cemal kendal
cemal kendal @dimitri - 3 yıl Önce

senin için pkk trolü deniyorken, kalkıp bu sefer hdpye vereceğiz demen çok saçma, sanki ilkk defa hdpye vereceksin.

hdp
hdp - 3 yıl Önce

Tabi HDP,1 kasım dünya kobanî günü.
Serkeftin

anıl aktaş
anıl aktaş - 3 yıl Önce

Türk milleti diye bir prpagandayla faşizim ve barbarlık naraları atan bu sorumsuz barbarlığını iraf ediyo utanması gerekirken övniyor barbar zihinyeyi anlamaz ama yinede hatrlatiyim kürtler bu ülkenin asli unsuru olarak kabu edilene kadar faşizime geçit verilmeyecek anlamalısı biz eşitiz bunu kafana sok yoksa kazdıracaz kimse üstun değil abı olarak kendine rol biçen faşizim kusan bu zihinyet şunu iyi anlamalı sizin refahınız sizin özgürlüğünüz bizim özgürlüğümzden geçiyor. Ama anlam dünyası o kadar sığ ki faşizimin barbarlığin ıQ su o kadar düşki bunu anlamiyorlar dağlarizda kuş sesleri paptya kokularını rahtça hissetmedikçe sen evinde rahat uyuyamasin vicdanında hep korku olacak

elinde çiçeklerle gezdiğini
elinde çiçeklerle gezdiğini @anıl aktaş - 3 yıl Önce

sandığın diğerlerine laf yokmu