Öcalan'dan Barzani'ye yeni bir mektup

Sırrı Süreyya Önder ve Leyla Zana'nın salı günü Federal Kürdistan'a gitmesi bekleniyor

Öcalan'dan Barzani'ye yeni bir mektup

Perşembe günü İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan’la görüşen HDP İstanbul Milletevekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın salı günü Irak Kürdistan Bölgesi’ne gitmesi bekleniyor.

HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, İdris Baluken ve Leyla Zana geçtiğimiz Perşembe günü İmralı’ya gidip PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmüşlerdi. Heyetin, önümüzdeki günlerde Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile görüşmesi ve çözüm sürecine dair Öcalan’ın yazdığı bir mektubu Barzani’ye ulaştırması bekleniyor.

Konu hakkında BasNews’e konuşan HDP Erbil Bürosu Temsilciliği yöneticisi Abdi İke, Önder ve Zana’nın önümüzdeki Salı günü Erbil’e gelerek Mesud Barzani ile görüşeceğini söyledi.

Heyetin görüşme esnasında Öcalan’dan aldıkları mektubu da Barzani’ye ileceklerini ifade eden İke, mektubun içeriğinde ise bölgede Kürt sorunu, çözüm sürecine ilişkin Kürdistan Bölgesi’nden beklentiler ve Kürt Ulusal Kongresi konuları olduğunu belirtti.

Heyetin Barzani ile görüşmesinde Öcalan’ın silah bırakma çağrısı olup olmayacağına dair soruya ilişkin de Abid İke, ”PKK ve Başkan Apo’nun gündeminde silah bırakma yok. Hükümet Başkan Apo’nun sürece ilişkin sunduğu 10 maddenin gereklerini pratikte uygularsa silahlar susar, gerillanın Kuzey Kürdistan’dan çekilmesi gündeme gelir.” şeklinde cevap verdi.

Abid İke ayrıca, önümüzdeki günlerde Diyarbakır’dan gelen bir heyet ile Kürdistan Bölge Başkanlığı’nı ziyaret edeceklerini ve Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’yi Diyarbakır’daki Newroz etkinliklerine davet edeceklerini de sözlerine ekledi. (BasNews)

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 09:34
YORUM EKLE