15 Aralık 2014 Pazartesi 20:47
Medvedev, Ukrayna'nın AB üyeliğini ti'ye almak için Türkiye'yi örnek verdi

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğiyle ilgili kaleme aldığı yazısında, Türkiye'yi Ukrayna'ya örnek gösterdi. İlgili yazısında Medvedev, Rusya'nın eski başbakanlarından Viktor Çernomirdin'in, “Ukrayna ne zaman AB’ye girecek? Türkiye’den sonra. Türkiye ne zaman AB üyesi olacak? Hiçbir zaman” sözlerini de hatırlattı.

Ukrayna’nın içinde bulunduğu durum ve Rusya ile 'savaş hali'ndeki ilişkilerine ilişkin olarak Nezavisimaya gazetesi için uzun bir makale kaleme alan Medvedev, “Bir yıl önce Rusya ile Ukrayna’nın birbirine düşman olacaklarını biri bana söyleseydi kesinlikle inanmazdım. Ama oldu. Asırlık beraberliğimiz bir yıldan kısa sürede düşmanlığa dönüştü. Ukrayna bu işten kazançlı çıkacak mı? Kesinlikle hayır” ifadesini kullandı.

"UKRAYNA'YA BAKINCA AKLIMA TÜRKİYE GELİYOR"

Medvedev, “Avrupa yolunu seçtiğini halkına ilan eden Kiev’deki şimdiki yöneticilere AB sandalye vermediği gibi kenarda oturacak tabure bile sunmuyor. Ukrayna’ya bakınca aklıma Türkiye geliyor. Türkiye ile AB arasında ortaklık anlaşması 51 yıl önce imzalanmıştı. Sonuç olarak ne görüyoruz. Türkiye hâlâ Avrupa kapısının eşiğinde bekliyor. Zamanında Rusya’nın eski başbakanlarından Viktor Çernomirdin’in bu konuda anlattığı espri aklıma geliyor: ‘Ukrayna ne zaman AB’ye girecek? Türkiye’den sonra. Türkiye ne zaman AB üyesi olacak? Hiçbir zaman.’ Ne yazık Çernomirdin’in yaptığı bu espri hakikatleri çok iyi gösteriyor" dedi.

Rus lider, "Kimse Ukrayna’ya yardım eli uzatmayacak. Batı’nın Kiev’e yapacağı yardım sadece Ukrayna’nın ölmeden ayakta kalmasını sağlayacak seviyelerde olacak” cümleleriyle yazısını sonlandırdı.

Son Güncelleme: 15.12.2014 20:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.