28 Ağustos 2016 Pazar 22:40
Meclis Başkanı: Che denen eşkıya benim liseli gencimin yakasında olamaz

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Che Guevara’nın resimlerinin Türkiye’deki gençlerin tişörtlerinde olmaması gerektiğini söyledi, Che'yi tanımlarken de "eşkıya" ifadesini kullandı.

T24’teki habere göre, Rize Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez “Rize'nin Fethi” adı altında gerçekleştirilen kutlamada konuşan Kahraman’ın açıklaması şöyle:

"Dev-Lis var. Yani Liseli Devrimciler. Che Guevara'nın gömleklerini giymişler. Che 39 yaşında öldürülen, bizzat kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik. Bir gerilla. Bolivya'da, Küba'da, Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle. Köküm bir değil. Tarihim bir değil. Benim kendi tarihim ve insanlarım var. Onlarla övüneceğim. Garip. Fatih'i Dünya tanıyacak ama Türkiye tanımayacak.”

CHE GUEVARAArjantinli devrimci Ernesto Che Guevara Arjantin’de doğdu. Gençliği dünyayı dolaşarak geçti.

Tıp doktoru olmasına rağmen devrimci mücadeleyi tercih etti.

Fidel Kastro ile birlikte Küba Devrimine katıldıktan sonra sağlık bakanlığını bırakıp Bolivya dağlarında mücadeleyi sürdürme kararı aldı.

Bolivya’da girdiği bir çatışma sonrasında yaşamını yitirdi.

 

Son Güncelleme: 29.08.2016 14:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Sabahattin Akdağcık 2016-08-29 00:09:51

şaki, arapçada eşkıya'nın çoğuludur; zorluklara eziyetlere katlanan/lar demektir. doğrudur; che guara latin ve afrika halkları için büyük bir çaba gösterdi, oların özgürlüğü için emperyalist işbirlikçilerine karşı yüreğini ve hatta hayatını koydu. bir doktor olarak dünya insanlarına hayat verdi. o bir şaki idi. tıpkı gezi'deki insanların 'çapulcu' oldukları gibi. che'yi, fidel'i, pepe'yi, şavez'i, deniz'i her kafa anlayamaz. cehalet bizleri yemiş bitirmiş. haberimiz yok.

Avatar
ulas 2016-08-29 01:37:33

Neden benim yurttaşim Selahaddin eyyubi arslaninin tisortunu tasimaz