İmralı Heyeti, Yalçın Akdoğan'la görüşecek

Pervin Buldan: Heyetin İmralı'ya müzakere heyetine katılacak yeni isimlerle gidip gitmemesi konusu da yarınki görüşmede netleşecek...

İmralı Heyeti, Yalçın Akdoğan'la görüşecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İmralı heyeti yarın Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’la görüşecek. Görüşmede PKK lideri Abdullah Öcalan’la yapılacak yeni görüşmenin tarihi ve bu görüşmeleri yapacak heyete katılacak yeni isimlerin görüşülmesi bekleniyor.

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Yalçın Akdoğan’la yapacakları görüşmeyle ilgili “İmralı’ya gidişimiz ile ilgili tarih belli olacak. İmralı ziyareti tahmini olarak önümüzdeki hafta 22-23 Kasım gibi görünüyor.” dedi.

İMC'nin haberine göre, Akdoğan ile yapacakları görüşme itibariyle diyalog kanallarının tekrar resmi olarak açılmış olacağını belirten Buldan, “Heyetin İmralı’ya müzakere heyetine katılacak yeni isimlerle gidip gitmemesi konusunun da yarınki görüşmede netleşeceğini” aktardı.

HDP Grup Başkanvekili, Abdullah Öcalan’ın, PKK’ye silah bırakması yönünde çağrı yapabileceğine yönelik soruya da, “Adımların karşılıklı atılması yönünde bir talep var. Senkronik bir şekilde eş zamanlı hükümet de hareket de adım atacak. Karşılıklı bu adımların atılması ile süreç gelişecek.” dedi.

Buldan, silahların bırakılması konusunun Öcalan’la yaptıkları son görüşmede gündeme geldiğini de aktararak, “Adımlar karşılıklı olarak atılırsa ve bir düzene girilirse muhtemelen mart veya nisan ayı gibi bir çağrı yapılabilir. Ama, her şey atılacak olan adımlara bağlıdır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 16:44
YORUM EKLE