03 Haziran 2016 Cuma 13:43
HDP'li Beştaş AYM'nin 'dokunulmazlık' kararını değerlendirdi
Anayasa Mahkemesi (AYM), hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldıracak olan Anayasa değişikliğine ilişkin olarak yapılan iptal başvurularına dair kararını açıkladı. AYM, HDP ve CHP milletvekillerinin, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

AYM'nin ret kararının açıklanmasından sonra ilk tepki HDP Adana Milletvekili ve aynı zamanda Anayasa Komisyonu üyesi olan Meral Danış Beştaş'tan geldi. Beştaş, verilen bu kararın talimatla verilmiş bir karar olabileceğine işaret ederek, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Meral Danış Beştaş’ın açıklamaları şöyle: 

'AYM'NİN GÖREVİ İKTİDARIN KEYFİYETİNİN ÖNÜNÜ ALMAKTIR'

"AYM'ye yapılan başvurunun kabul edilmesi gereği AYM'nin kuruluş gerekçesinden kaynaklıdır. Anayasaya aykırı bir durum için başvuru merci AYM'dir. AYM kendisine verilen talimatlar doğrultusunda bu kararı vermişse bunu hukuk devleti açısından çok büyük bir handikap olarak değerlendiriyoruz. AYM siyasi bir kurum değildir, mahkemedir görevi de iktidarın keyfi anayasa değişikliklerinin önünü almaktır."

BİREYSEL BAŞVURU VE AİHM'E GİDİLECEK 

"Dokunulmazlıkların kaldırılmasının" Türkiye'nin geleceği açısında çok önemli bir kavşak olarak durduğunu ifade eden Beştaş, ret kararının ayrıntılarına dair henüz bir bilginin kendilerine gelmediğini ancak ret kararına karşı bireysel başvuru ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürme kararlılıklarının sürdüğünü ve bu konuda gerekli çalışmalarının yapıldığı bilgisini verdi. 

'ÇAY TOPLAMA GÖREVİNİ YAP'

"Yüksek yargı başkanlarının çay topladığı bir ülkede bu karara eleştirilerimiz haklılığını göstermiştir. Yargıyı kendi görevini yapmaya tekrar davet ediyoruz. Her ne kadar bu ülkede cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcısı 'Yargı Cumhurbaşkanı'na bağlıdır' dese de yargı hiçbir erke bağlı değildir. Buna uygun hukuk normlarıyla hareket edilmelidir."

Kaynak: DİHA
Son Güncelleme: 03.06.2016 14:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.