22 Nisan 2015 Çarşamba 10:24
HDP İstanbul 3. Bölge Adayı Kenanoğlu: Alevi kökenli değil, Aleviyim

HDP Seçim bildirgesi açıklanmasına dakikalar kala, HDP milletvekili adayları basına konuşuyor. İstanbul 3. Bölge 4. sıra milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, “Alevi kökenli” değil “Alevi” olduğunun altını çiziyor. Seçim bildirgesinde Alevi halkının taleplerinin olduğu gibi yer aldığını söyleyen Kenanoğlu, 3. Bölge’de 6 vekil çıkartmayı hedeflediklerini, eğer kendisi seçilirse AKP’li Mehmet Metiner’in de sandığa gömüleceğini söyledi.

CNN Türk’ten Başak Şengür’ün HDP’nin Alevi kökenli adayı Ali Kenanoğlu diyerek takdim ettiği Kenanoğlu: “Öncelikle şunu söyleyeyim, Ben sadece Alevi kökenli değilim aynı zamanda Aleviyim. Bunu ifade etmek isterim. Bizim bu hareketle buluşmamız HDK süreciyle başladı. HDK ve HDP “Kendi inancınız ve kimliğinizle kendi talepleriniz üzerinden mücadele verin” diye davet ettiler. Biz de kabul ettik, diğer kesimlerle birlikte Türkiye’nin demokratikleşmesi için hep birlikte mücadele ediyoruz. Her toplumsal kesimin kendi talepleri üzerinden hazırlandı bildirge. Aleviler kendi kararlarını verdiler. Her kesimde olduğu gibi, aleviler ne söylüyorsa olduğu gibi alınıp seçim bildirgesine konuldu. Bugüne kadar eylemlerle, yürüyüşlerle talep edilen her husus bildirgede yer buldu.”

Başak Şengür'ün "Aleviler kendi aralarında bir ayrışma içindeler mi, AKP ve CHP’de de adaylar var.” sorusu üzerine, Alevilerin çok kitlesel bir halk olduğunu belirterek, “inançsal bir ayrışma yok, ama siyasal bir ayrışma çok doğal.” diye cevapladı. Kenanoğlu; “Diğer partilerde ‘alevi kökenli’ adaylar olabilir bizde Alevi adaylar var. Bu köken vurgusunu İktidar da sürekli yapıyor ermeni kökenli, alevi kökenli… ‘geçmişte Aleviydi ama artık değil’ gibi bir anlam ifade ediyor. HDP’de Aleviler ve Alevilerin talepleri seçim bildirgesinde yer alıyor. Alevi çalıştaylarında ortaklaşan talepleri olduğu gibi seçim bildirgesine koyduk. Diğer partilerin adaylarının kendi sorunudur onların parti programlarına nasıl yansıdığı. Bizim içimiz HDP’de rahat.”

İstanbul 3. Bölge’den 4. sıradan aday gösterilen Ali Kenanoğlu, 6 vekil hedeflediklerini anlattı: “Cumhurbaşkanı seçimlerinde aldığımız oylar 3,5 vekile tekabül ediyor bizim bölgede. 3. Bölge çok kozmopolit bir bölge, biz oylarımızı artıracağımızı düşünüyoruz. Farklı kesimlerden adaylar oy patlaması yaratacaktır biz 3. Bölge’de 6 vekil hedefliyoruz. Benim karşımdaki vekil de Mehmet Metiner. Ben seçilirsem Metiner sandığa gömülmüş olacak.” diye konuştu.

Son Güncelleme: 22.04.2015 10:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.