Erdoğan: 2 ya da 3 kişi adaya gönderilebilir

Başbakan gazetecilerin sorularını yanıtladı…

Erdoğan: 2 ya da 3 kişi adaya gönderilebilir

Başbakan Erdoğan, İmralı'ya 2. heyetin bu hafta ya da önümüzdeki hafta gidebileceğini söyledi. Erdoğan, emekli Orgeneral Saygun'u ziyaretiyle ilgili ise, ''Bu bir insani görevdi. Aynı şeyi başka bir subay için de yaparım'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SAYGUN'U ZİYARETİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, emekli Orgeneral Ergin Saygun'un çalışma arkadaşı olduğunu belirterek, ziyaretini ''Bu bir insani görevdi. Bu insani görevi yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyim. Herhangi bir beklentim söz konusu değil. Tutuklu ve hükümlü olanlarla ilgili olarak onlar bu ülkede mevcut yasaların gereğidir. Yasal düzenlemenin neticesi olarak bir ertelemeyle tahliye edilmiş olan Sayın Saygun benim beraber vazife yaptığım bir arkadaşım. Yaşça benden büyük. Amerika ziyaretimiz olmuştur birlikte. Saygun Paşa gittiğim zaman değil daha önce de birkaç ay önce de sıkıntılıydı. Ben o süreci de yakından takip ettim'' diye değerlendirdi.

BAHÇELİ'NİN SÖZLERİ

MHP Lideri Bahçeli, dünkü grup toplantısında Başbakan Erdoğan’ın 'Balyoz Planı' davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan, geçtiğimiz Perşembe günü açık kalp ameliyatı olan ve sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verilen emekli Orgeneral Ergin Saygun'u hastanede ziyaret etmesiyle ilgili olarak, ''Bu ziyareti samimi görmüyoruz. Başbakan, elinde çiçeklerle Silivri'ye kadar koştura koştura giderse hiç kimse şaşırmamalı'' demişti.

Başbakan'a bu konu da soruldu. Erdoğan, ''Bahçeli'nin samimiyet dilini öğrenmesi lazım. Benim aldığım ahlak dersi farklı. Milletimin verdiği göreve layık olmak için ahlak kuralları içerisinde görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Acaba millet AK Parti’ye neden yüzde 50 oy veriyor da bunlara yüzde 12-13 oy veriyor. Millet akılsız oldu, bunlar yüzde 12-13 ile akıllı oldu. Böyle bir şey olabilir mi?'' diye konuştu.

İMRALI'YA 2. HEYET

Başbakan Erdoğan, İmralı'daki görüşmelere ilişkin, ''Bu hafta içinde olabilir. İlgili arkadaşlarım çalışmalarını yapıyorlar, bu hafta içinde olabilirse bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta içinde, ama olacak. Bu konuda Adalet Bakanlığımıza henüz bir müracaat söz konusu değil, o müracaatlar yapılacak. İlkelerimizi ortaya koyduk, o ilkelerimiz çerçevesi içinde uygun olanlardan 2 ya da 3 kişi adaya gönderilebilir'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2013, 15:49
YORUM EKLE