01 Ekim 2014 Çarşamba 15:13
Demirtaş: Davutoğlu, Kobani'nin IŞİD'den kurtarılması gerektiğini söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla görüşen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş görüşme sonrası yaptığı kısa açıklamada, "Davutoğlu, Kobani'nin IŞİD tehdidinden kurtarılması gerektiğini söylediğini" aktardı. Tezkereyle ilgili soruları yanıtlayan Demirtaş, "'Tezkere doğrudan PKK'ye karşı bir savaş ilanıdır' demek şu aşamada doğru olarak nitelendirilemez," dedi.

Demirtaş, Başbakan Davutoğlu ile görüşmesini son derece olumlu ve önemli olarak nitelendirerek, "HDP olarak parlamento içinde, dışında elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz, çözüm sürecinin başarıya ulaşması için desteğimizi sunmaya devam edeceğiz" dedi.

Demirtaş şunları söyledi:

''Görüşmeyi son derece olumlu ve önemli bir görüşme olarak tanımlayabiliriz. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması için desteğimizi sunmaya devam edeceğiz. Hükümet IŞİD'i bir tehdit olarak terör örgütü olarak tanımlamıştı zaten. Sayın Başbakanın bu konudaki yaklaşımları olumludur.

Umut ediyorum ki şu günlerde oluşan negatif hava yerini pozitif bir havaya bırakır. Özellikle Kobani sınırında Suruç'ta halka yönelik önemli müdahaleler var. Bu müdahaleleri Başbakan ile paylaştık. O müdahalelerin olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Eksikleri, yapılan hataları yanlışları giderebilmek, doğru bir siyaseti sahada pratikte gerçekleştirebilmek için daha fazla diyalog içinde olunması gerekiyor.

Tezkere konusundaki endişelerimizi ilettik. Başbakan bize bunun bir savaş tezkeresi olmayacağını belirtti.

Genel olarak olumlu bir görüşme olduğunu söylemek isterim. Sayın Başbakan’la açık yüreklilikle tartışmış olmak gerilimli ortamda önemliydi."

Son Güncelleme: 01.10.2014 15:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.