CHP’de yemin krizi için sürpiz görüşme

Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal görüşmesinin ayrıntıları belli olmaya başladı...

CHP’de yemin krizi için sürpiz görüşme

Baykal, buluşmadan önce gazetecilere "Önemli ve kritik günler yaşıyoruz" açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün TBMM Başkanı Cemil Çiçek’le bir araya gelmişti.

Kılıçdaroğlu, yemin krizini dün partisinin Grup Başkanvekilleri’yle değerlendirmişti.

MECLİS'TE HAREKETLİ SAATLER


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile dün yaptığı görüşmenin ardından, bugün Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile görüştü.

Ergin çıkışta gazetecilere kısa bir açıklama yaparak, "Sayın Meclis Başkanı'na hayırlı olsun dileklerimi ilettim" dedi.

Cemil Çiçek saat 14.00’de Başbakan Erdoğan’la yemin krizini görüşecek.

TWİTTER'DAN MESAJ


Kılıçdaroğlu, Twitter’daki resmi hesabı aracılığıyla, "Bugün milletvekilinden öğrenciye on binlerce insan tutuklu olarak yıllarca yargılanmayı bekliyorsa demokrasiden ve adaletten bahsedilemez" yorumunu yaptı.

'KENDİ SÖZLERİMİZİN TUTSAĞI OLMAMALIYIZ'

Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal görüşmesinin ayrıntıları belli olmaya başladı.

Görüşmenin çıkışında "Benim ağzımdan çıkacak bir kelime ile bu kriz çözülmeyecek" dışında bir açıklama yapmayan Baykal'ın Kılıçdaroğlu'na sert eleştirilerde bulunduğu öğrenildi.

Baykal, yemin etmeme tavrına karşı çıktığını söylediği Kılıçdaroğlu'na, "İlk gün tavrımız doğruydu. 133 milletvekili olarak kürsüye gidilerek 'Yemin etmiyoruz' diyerek tavrı gösterebilirdi. Ancak şu an bu sürdürülebilir bir tavır değil" diye konuştu.

Bir an önce yemin edilerek CHP'nin Meclis çalışmalarına katılması gerektiğini dile getiren eski CHP Genel Başkanı, iyi yönetilemeyen krizin derinleştiğine işaret etti.

İktidar partisinin krizi çözmek için girişimde bulunmadığını belirten Baykal, ortaya konan tavrın CHP'ye zarar verdiğini kaydetti.

Şu an yaşananın yemin krizi değil demokrasi krizi olduğunu vurgulayan Baykal, Kılıçdaroğlu'na "Kendi sözlerimizin tutsağı olmamalıyız. İktidarı beklemeden kendi tavrımızı ortaya koymalıyız" dedi.


YORUM EKLE