CHP'nin seçim anketinde HDP barajı aştı

İşte o araştırmanın sonuçları

CHP'nin seçim anketinde HDP barajı aştı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim vaatlerinin seçmen üzerindeki etkisini ölçmek için partisinin yaptırdığı anketin sonuçlarını Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk köşesinden yayınladı.

HDP BARAJI AŞTI

Buna göre, yapılan araştırma sonucunda, kararsızlar da dağıtıldıktan sonra oy oranları şu şekilde açıklandı:

AKP yüzde 39,2

CHP yüzde 28,1

MHP yüzde 17,8

HDP yüzde 10,3

MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI

Araştırma şirketinin bulgularından yola çıkıp, bu durumda partilerin çıkarabileceği milletvekili dağılımının nasıl olacağını CHP’li bir uzman hesaplattırdı. Buna göre AKP 232, CHP 151, MHP 104, barajı geçmesi durumunda HDP 63 milletvekili çıkarabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 09:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yalpı Saylav
Yalpı Saylav - 3 yıl Önce

hayalleri şudur: hdp barajı geçecek, chp 1500 tl asgari ücret gibi para dağıtma üzerine kurulu vaatleriyle tek başına iktidar olamayacak ama oy oranını biraz artıracak, ak parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu bulamayacak, kimse ak parti ile koalisyona yanaşmayacak, böylece chp mhp hdp koalisyonu kuracaklar. chp koalisyonun büyük ortağı olacağı için kemal kılıçdaroğlu başbakan olacak. ülkeyi dsp mhp anap koalisyonu döneminden beter edecekler. ama bu hayallerini gerçekleştirmeleri çok zor. hdp barajı geçemezse hdp'nin 1. olduğu bölgelerde çoğunlukla ak parti 2. sırada, dolayısıyla hdp baraj altında kaldığında milletvekili çıkartamayacağı için ak parti'nin milletvekili sayısı daha da artabilir, anayasayı bile değiştirebilecek çoğunluğu bulabilirler. kemal kılıçdaroğlu muhtemelen bu durumdan korktuğu için hdp'nin barajı aşmasını ve onlarla koalisyon kurmayı umuyordur.