Cemil Bayık, Erdoğan’ın Dolmabahçe mutabakatını neden kabul etmediğini açıkladı

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Azadi Komelgeh Dergisi ve RojNews’e konuştu

Cemil Bayık, Erdoğan’ın Dolmabahçe mutabakatını neden kabul etmediğini açıkladı
Azadi Komelgeh Dergisi ve RojNews’e konuşan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, demokratik özerklik adımını Ankara’dan başlatmak istediklerini, ama Erdoğan’ın bu yolların hepsinin önünü kestiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Kendi savunmamızı yaptığımız zaman da bize karşı büyük bir savaş yürüttü. Kürt toplumu üstünde tekçiliği egemen yapmak istedi.”

DOLMABAHÇE MUTABAKATI

Bayık, HDP’nin Meclis’e girdiğini, 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’nin önüne iki yolun çıktığını vurguladı:

“Ya demokrasiye doğru ya da büyük bir savaşa doğru gideceklerdi. Başka bir yol yoktu. AKP iktidardan düştü, Erdoğan’a mahkeme yolu açıldı. Bundan dolayı Dolmabahçe mutabakatını ve seçimleri kabul etmedi” diyen Bayık, masayı bir tarafın ittiğini de sözlerine ekledi. Ulus devleti korumak için faşist güçlerle anlaştığını belirten Bayık, “Uluslararası alanda Türkiye tehlikeye girdiğini gördüler. Çünkü Türkiye NATO üyesi, NATO ve kapitalist modernite tehlikeye girdi. HDP’yi çıkarlarına ters gördüler ve Erdoğan’a destek verdiler. Erdoğan siyasi bir darbe yaparak PKK ve demokratik siyasi güçlerin önünü alması için büyük bir savaşı başlattılar. Erdoğan Osmanlı İmparatorluğu’nu canlandırmak ve kendini sultan yapmak istiyor.”

‘DEMOKRATİK ÖZERKLİK ADIMINI ANKARA’DAN BAŞLATMAK İSTEDİK’

Demokratik özerklik adımını Ankara’dan başlatmak istediklerini, ancak Erdoğan’ın bu yolların hepsinin önünü kestiğini de söyleyen Bayık, şunları ifade etti: “Kendi savunmamızı yaptığımız zaman da bize karşı büyük bir savaş yürüttü. Kürt toplumu üstünde tekçiliği egemen yapmak istedi. Yaralıları öldürüyor, ölüleri yakıyor, şehirleri yıkıyor, mezarlıkları tahrip ediyor, kadınları soyuyor bu şekilde Kürtlerin iradesini kırmak istiyor. Suriyeli mültecileri de Kürdistan’a yerleştirerek coğrafik ve demografik olarak da Kürdistan’ı değiştirmek istiyorlar. Kültürel ve fiziksel katliam politikası yürütüyor. PKK ve Kürtler buna karşı duruyorlar. Türkiye ilk darbeyi Kobanê savaşında, ikincisini seçimlerde, üçüncüsünü de demokratik özerklikle yedi. Onların planları başarısız oldu. Onlar Newroz’a kadar planlarını sonuçlandırmak istiyorlardı. Dünya için de ortaya çıktı ki, Kürtlerin direnişi Erdoğan’ı sıkıştırıyor. Uluslararası alanda ve Türkiye içinde onun prestiji kalmadı.”

Kürtlerin Türkiye’ye inancının kalmadığını, bu devletin Kürtleri tanıyana kadar da Kürtlerin inanmayacağını da belirten Bayık, “Ama Kürtlerin Türkiye halkına inancı var. Çünkü biz Türkiye halklarıyla sorunu çözmek istiyoruz. Devlet düşüncesinde hiçbir şekilde değişmemiş. Kürtlere düşmanlık yapıyor. Özellikle de Erdoğan. Sadece Kuzey Kürdistan’da değil, tüm parçalarda bunu yapıyor. Tüm Türkiye’nin büyük bir savaş için hazır olmasını istiyor. Bunun için hükümette değişiklik yaptı. Tarihte diktatörler ne sonuç almışsa Erdoğan da aynı sonucu alacak, buna doğru da gidiyor. Görünen o ki, Erdoğan Atatürk, Hitler, Sultan Abdülhamit gibi kişilikleri iyi incelemiş. Onların izinde yürüyor. Bundan dolayı Kürtlere yönelik katliam yürütüyor, aynı politikayı izliyor. Çiller de Davutoğlu da Kürtleri yok edeceğiz diyorlardı, ama kendileri gitti. Her geçen gün Erdoğan’ın etrafındakiler hakkında kuşkuları artıyor. Artık AKP’ye umut kalmamış. AKP ile başlayanlar şimdi bir kenara çekildiler” diye konuştu.

Kaynak: ANF

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 15:46
YORUM EKLE