BDP'li vekiller HDP yolunda mı?

BDP kurultaya gidiliyor…

BDP'li vekiller HDP yolunda mı?

Seçim sonrası BDP yeni eşbaşkanlar için kurultaya gidiyor. Bu arada vekillerin de HDP'ye geçeceği iddia ediliyor.

Yerel seçimlerde, bağımsız aday Ahmet Türk’ün kazandığı Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı dahil 10 il ve 55 ilçede toplamda 103 merkezde belediye başkanlıklarını kazanan BDP’de kurultay süreci başladı.

BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak’ın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi, diğer Eşgenel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da parti içindeki bazı tartışmalar nedeniyle, ‘Genel Başkanlığı bırakmaktan yana’ eğilim göstermesi “Yeni eşgenel başkanlar kim olacak?” sorusunu gündeme getirdi.

BDP kulislerine göre, ‘Bırakma’ eğilimine rağmen Demirtaş’ın aynı görevi HDP’de de sürdürmesi gerektiği belirtiliyor.

Radikal’in haberine göre, Demirtaş’ın ismi HDP Eşgenel Başkanlığı görevini kabul etmemesi halinde, Ahmet Türk’ten boşalan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanlığı için düşünülüyor.

Demirtaş’ın ismi çerçevesinde süren ‘yeni eşgenel başkanlar’ tartışmasının BDP- HDP ortak heyetinin bu hafta sonu İmralı’ya yapması beklenen ziyaretinde de gündeme gelebileceği; İmralı ve Kandil’in BDP ve HDP’nin yeni eşgenel başkanlarının kimler olabileceğine yönelik ‘çerçeve’ bir değerlendirme yapabileceği savunuluyor.

Demirtaş’ın isminin öne çıktığı tartışmalar ise yerel seçim öncesi belirlenen takvime uygun yürütülüyor.

Buna göre önümüzdeki haftalarda BDP milletvekilleri de içinde çok sayıda parti, grup ve oluşumu barındıran bir çatı partisi olan HDP’ye geçecek. En geç mayıs ayında yapılacak karşılıklı kurultaylarla da BDP-HDP birlikteliği sağlanacak.

HDP çatısı altındaki diğer partiler gibi BDP de bir yandan varlığını sürdürecek ancak TBMM’deki çalışmalara ‘HDP’ olarak devam edilecek. Önümüzdeki seçimlere de HDP çatısı altında girilmesi düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 22:57
YORUM EKLE