BDP ve HDP heyeti, Bozdağ ve Çiçek ile görüşecek

Gelişmeler değerlendirilecek…

BDP ve HDP heyeti, Bozdağ ve Çiçek ile görüşecek

Pervin Buldan, İdris Baluken ile HDP'li Sırrı Süreyya Önder, yarın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'le görüşecek.

Abdullah Öcalan'ın İmralı'dan KCK'ye yazdığı 20 sayfalık mektuba yanıt almak için Kandil'e giden ancak mektup almadan dönen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecinde ortaya çıkan yeni gelişmeyi kabinenin yeni bakanları ile masaya yatıracak. BDP ve HDP heyeti yarın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'le görüşecek. Milliyet'in haberine göre, görüşmede, "Süreçte hukuki zemin, paralel devlet, tutuklu milletvekilleri ve cezası Yargıtay tarafından onanan HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel'in durumu" ele alınacak.

ÖCALAN GÖRÜŞMESİ HÜKÜMETE AKTARILACAK

Öcalan'ın KCK yetkililerine yazdığı mektuba yanıt mektubunu almak için 29 Aralık günü Kandil'e giden Buldan ve Önder, dönüşte hükümetle kapsamlı görüşmeler yapacaklarını açıklamıştı. Öcalan'ın mektubuna yanıt almak ve "çözüm sürecini" değerlendirmek için Kandil'e gittiklerini belirten Buldan, KCK yetkilileri ile 8-9 saat süren kapsamlı bir görüşme yaptıklarını, görüşmeyi Öcalan ve hükümete aktaracaklarını ifade etmişti.

ÇİÇEK VE BOZDAĞ İLE GÖRÜŞECEKLER

Hükümetle beklenen ilk görüşme yarın gerçekleşecek. BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, yarın yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya gelecek. Twitter üzerinden açıklama yapan Buldan saat 14.00'te Bozdağ, 15.00'de ise Çiçek ile görüşeceklerini duyurdu.

HUKUKİ ZEMİN VE YASAL SÜREÇ

Görüşmede, İmralı ve Kandil'de tartışılan ve çözüm sürecinde acil gerçekleşmesi istenen konular arasında, süreçte ortaya çıkan riskler, hükümet ile cemaat arasında süren sorun, hükümetin de dikkat çektiği paralel devlet ve sürecin hukuki zemininin yaratılması var. Görüşmelerde tutuklu milletvekillerinin serbest kalmasına sağlayacak yasal düzenleme ve HDP Eşbaşkanı İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in milletvekilliğinin düşürülmesinin engellenmesine yönelik çözüm yöntemi de ele alınacak.

SÜREÇ FARKLI BİR AŞAMAYA GİREBİLİR

BDP ve HDP heyeti, Abdullah Öcalan'ın İmralı'dan KCK'ya yazdığı 20 sayfalık mektuba yanıt almak için önümüzdeki günlerde tekrar Kandil'e gitmesi bekleniyor. Heyet ardından aralarında Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanının da olduğu hükümet kanadı ile kapsamlı toplantılar yapması bekleniyor. Heyetin bu toplantılar ardından İmralı'ya gidip konuyu Öcalan ile değerlendirecek. Değerlendirmeler kapsamında sürecin farklı bir aşamaya girmesi bekleniyor.

Önceki açıklama ve değerlendirmelere göre BDP ve HDP heyetinin müzakere sürecine üçüncü bir gözün, bağımsız bir tarafın da dahil olmasını önermesi gündeme gelebilir. Ayrıca İmralı’da Öcalan’la görüşmeye farklı kesimlerden heyetlerin de gitmesinin yararlı olacağı önerisi getirilebilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 21:05
YORUM EKLE