Başbakan Yıldırım ve Bahçeli'den anayasa açıklaması

Anayasa değişikliği müzakereleri için Başbakan Yıldırım ile Bahçeli, Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli'den anayasa açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli anayasa değişikliğiyle ilgili Çankaya Köşkü’nde ortak açıklama yaptı.

Bahçeli “Kısa süre içinde Meclis’e bir metin sunulacaktır” dedi.

Yıldırım ise, "Türkiye'nin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz. Önümüzdeki hafta teklifimizi TBMM'ye sunacağız" ifadelerini kullandı.
 
Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anayasa'da sınırlı değişiklik yapılması memleketimizin gündemindedir. MHP ile yürüttüğümü müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir. Son gözden geçirmeler yapılacaklar, önümüzdeki hafta AK Parti olarak anayasa değişiklik teklifini sunmuş olacağız. Sonraki iş Meclis iradesidir. 330'u aşması gerekiyor ki referandum süreci başlasın. Yapılmak istenen bellidir. 2007 seçimlerinin çıkmaza girmiştir. Bu mevcut durumun, mevcut Anayasa ile uyumlu hale gelmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın da istikrarı ve güveni sağlaması için bu şekilde değişiklik geleceğimiz için, siyasi istikrar için çok yerinde bir karardır.
 
AK Parti imzasıyla bu teklif sunulacak. Bu metin MHP ile uzlaştığımız metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde gündeme gelecek. 1-2 gün içerisinde maddeleri arkadaşlarımız bizim bakış açımızı dikkate alarak tamamlamış olacak. Yeni getirilecek teklifte Cumhurbaşkanı'nın partisi ile ilişiği devam edecek. Seçim Kanunu'nun Anayasa'da yeri yok. Gizli saklı bir şey olmaz.

Her şey milletimizin gözü önünde, aleni şekilde olacaktır. Yapılacak değişikliklerin asıl amacı istikrarın devamı. Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra, 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra 60 günlük süreç daha ilave edebilirsiniz. Yazın başında böyle bir durum olabilir. Seçim diye bir şey sözkonusu değil. Gündemde seçim yok. Vatandaş işine gücüne bakacak. Seçimle vatandaşımızın vaktini ve parasını israf etmememiz gerek."
 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 09:52
YORUM EKLE