Başbakan Yıldırım: PKK Sincar'dan çıkacak

Başbakan Binali Yıldırım, Irak ziyareti dönüşü konuştu

Başbakan Yıldırım: PKK Sincar'dan çıkacak

Başabakan Yıldırım Irak ziyareti sonrası iki ülke arasında alınan kararlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Sözlerimin başında Bağdat ve Kudüs'te meydana gelen patlamalarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Son aylarda Başika kampı üzerine başlayan ve kamuoyuna yansıyan Irakla ilişkilerimizde olumsuz bir durum meydana gelmişti. Bunları düzeltmek için bu toplantı fevkalade faydalı oldu. Toplantı sonrası ortak bir bildiri yayınladık.

Ortak hedeflerimize baktığımızda terörle mücadele önde gelir. DEAŞ FETÖ PKK terör örgütlerine karşı birlikte mücadele edilmesi konusunda anlaştık. Ziyaretimizle ilişkilerimizde yeni bir dönem başlamış oldu. Başika'da bulunma sebebimizin terörle mücadeleden başka bir amacı yok. Sincar bölgesine PKK'nın konuşlanması milli güvenlik meselesidir. PKK Sincar'dan çıkacak. Bu konuda düşüncelerimizi ifaede ettik.

Irak Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem başlamıştır. Bütün konuları daha yakından değerlendireceğiz. Bölgede ki terör varlıklarını engellemek için kordineli bir şekilde hareket edeceğiz. İki gün boyunca sürekli yoğun bir programla bu ziyareti tamamlamış olduk."

BAŞİKA'DA TÜRK ASKERİNİN VARLIĞI

Bu konudaki açıklamaları hiç bir tereddüte mahal vermeyecek şekilde yaptım. Oradaki varlığımız keyfiyetten değil mecburiyetten kaynaklanıyor. Nedir bu mecburiyet? Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesi. Askerlerimiz görevini yapmaya devam edecek. Şartlar ne zaman müsait olursa bunlar oturulup konuşulacak ve sorun dostane bir şekilde çözülmüş olacaktır.

ANAYASA GÖRÜŞMELERİ

Meclis genel kurulunda milletvekilleri parti ve ya şahsı adına söz alır. Vatandaş herkesi dinler kararını verir. MHP'nin hangi oyu vereceği konusunda bir bilgi var mı? Biz AK parti MHP birlikte yola çıktık. Mecliste'de teklifimizi en iyi şekilde savunacağız. Sayın Bahçeli verdiği oyunun evet olacağını söyleyerek bu konudaki bütün spekülasyonları geride bırakmıştır.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 16:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
adar
adar - 1 yıl Önce

yazik tc basbakani ne hale düsmüs bir basbakan ne kadar cahil duruma düsmüs seni kim takiyor amerikada korkarak kendi askerini cekeceksin diye ziyaret gitti rezil oldu geri eli bos dondu türkiye gelir gelmez kabadayi cikti