30 Ekim 2015 Cuma 12:20
Aziz Güler'in cenazesi 40 gündür ailesine verilmiyor!

Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden Aziz Güler’in cenazesinin Türkiye geçişine 40 gündür izin verilmiyor.

27 yaşında hayatını kaybeden Güler’in cenazesi 23 Eylül’den beri Kobani’de Serêkaniyê Roj Hastanesi morgunda bekletiliyor.

Aziz Güler’in kardeşi Ersin Umut Güler Twitter’dan paylaştığı mesajda bugün herkesi 21.30’da #AzizGülereZulmün40ıncıGünü etiketinde buluşmaya çağırdı.

NE OLMUŞTU?    

Rojava’da IŞİD karşı savaşırken 21 Eylül’de yaşamını yitiren Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) savaşçısı Aziz Güler’in cenazesi, Bakanlar Kurulu kararı gerekçesi ile ailesine teslim edilmiyor.

Arife günü Suruç’a giden baba Mehmet Güler ve ağabey Ersin Umut Güler, cenazelerini almak için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ile birlikte Suruç Kaymakamlığı’na müracaat etmiş, ancak kendilerine gösterilmeyen bu yönde bir Bakanlar Kurulu kararı olduğu gerekçesiyle cenazeleri teslim edilmemişti.

Bunun üzerine Suruç’a giden ve cenazeleri verilmeyen 16 YPG’linin ailesi ile birlikte Kobani’ye geçen aile, bayramı cenazenin tutulduğu Serêkaniyê kentinde geçirmişti.

Güler’in ailesi “Hiçbir yasa, karar, yönetmelik insanlık değerlerinin üstünde olamaz” diyerek Aziz’in naaşının verilmesi için bir mesaj yayımlamış, cenazenin verilmesi için change.org’da da bir imza kampanyası başlatılmıştı.

Güler’in cenazesinin verilmesi için Suruç Kaymakamlığı’na yapılan ikinci başvuru da reddedilmişti.

Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuran ailenin talebi reddedilmişti. Mahkeme, reddini ailenin maddi ve manevi bütünlüğünü sarsacak bir tehlikenin bulunmadığı gerekçesine dayandırmıştı.

Güler’in ailesinin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunu da reddedilmesi üzerine aile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) ihtiyati tedbir kararı için başvurmuştu.

imc tv’ye konuşan Güler ailesi “bu temel bir insani hak, cenazemizi istiyoruz” demişti.

Son Güncelleme: 30.10.2015 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.