Aygün: 'Devlet terörü' kavramına kayıtsız kalınamaz

CHP'li vekil 'devlet terörü'nün görünmez kılınmasına tepkili...

Aygün: 'Devlet terörü' kavramına kayıtsız kalınamaz

TBMM İnsan hakları Komisyonunun 'terörle' ilgili olarak hazırladığı rapora muhalefet şerhi yazan CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, raporda JİTEM’in mercek altına alındığını ancak Polis, Özel Kuvvetler ve Emniyet Özel Harekâtın faaliyetlerine yer verilmediğini belirtti.

"Rapor polis eylemlerini ortaya koymaktan uzaktır. Devlet terörü kavramına kayıtsız kalınamaz" diyen Aygün, şu görüşleri dile getirdi:

'GÖKTEPE, ANTER, MUMCU GİBİ GAZETECİLERİN FAİLİ DEVLET DEĞİL MİDİR?'

"Rapora göre sivil ölü sayısı neredeyse yaşamını kaybeden güvenlik görevlisi sayısına yakındır. Bu kayıpların bir bölümü de güvenlik güçleri veya korucu terörü sonucunda gerçekleşmiştir. Binlerce gözaltında kaybın sorumlusu, devlet değil midir? Katledilen Uğur Mumcu, Metin Göktepe, Musa Anter gibi gazetecilerin faili devletten başka kim olabilir?"

'CEZAEVLERİNDEKİLERİN ÇOĞU DÜŞÜNCE SUÇUNDAN İÇERİDE'

"Gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, milletvekilleri, öğrenciler, avukatlar, terörist sıfatıyla cezaevlerindedir.  Aralık 2011 verilerine göre dünyada terör suçundan cezaevlerinde tutulan insan sayısı 35 bin 117 iken bu sayının 12 bin 897’si Türkiye’dendir. Bu yüzde 33 gibi yüksek bir orandır. Bu sayının ancak bin kişisi şiddet eyleminden içeridedir. Geride kalanlar düşünceyi açıklamadan dolayı tutulmaktadır. Oysa 2005’de cezaevlerinde terör suçlamasıyla 273 kişi bulunmaktaydı."

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2013, 01:48
YORUM EKLE