Arınç: Diyarbakırlılar olgunlukla cenazelerini sahiplendi

Başbakan Yardımcısı, 'Diyarbakır'dan çıkan mesaja sahip çıkılacaktır' dedi...

Arınç: Diyarbakırlılar olgunlukla cenazelerini sahiplendi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı için AKP Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Arınç, Paris'te suikast sonucu öldürülen siyasetçi üç Kürt kadının cenaze töreniyle ilgili, ''Gördük ki herkes huzur ve sükunet istiyor, herkes bu sürecin bir an evvel en güzel şekliyle sonuçlanmasını istiyor'' değerlendirmesinde bulundu.

"DİYARBAKIRLILAR BÜYÜK BİR OLGUNLUKLA CENAZELERİNE SAHİP ÇIKTILAR"

Arınç, Diyarbakırlıların büyük bir olgunluk içerisinde cenazelerine sahip çıktıklarını belirterek, ''Bundan dolayı seviniyorum çünkü herkesin beklentisi bir taşkınlık, bir saldırı, bir provokasyon olabilir mi korkusuydu. Diyarbakır halkını kutlamak istiyorum. Kendilerine yakışanı yaptılar. Çok büyük bir olgunluk içerisinde cenazelerin defnine yardımcı oldular''dedi.

"DİYARBAKIR'DAN ÇIKAN MESAJA TÜM TÜRKİYE SAHİP ÇIKACAKTIR, İNANIYORUM"

Emniyet güçlerinin de sadece dışarıdan yapılacak olası provokasyona karşı teyakkuz halinde olduğunu kaydeden Arınç, şunları söyledi:

''Diyarbakır'dan beklediğimiz buydu, halkından beklediğimiz buydu. O insanların cenazelerine insani açıdan büyük bir olgunlukla sahip çıktılar. Tabii bundan dolayı Diyarbakır'ın gösterdiği olgunluğu önemsiyorum. Çünkü bu olayın, bu herkesi belki işleniş itibarıyla üzmüş olan bu öldürme olayının, Türkiye'de yeni başlayan ve herkesin büyük bir ümitle sahip çıktığı sürece bir olumsuz katkı yapacağı endişesi vardı. Bunun bu süreci bombalamak veya olumsuza çevirmek yönünde yapılmış olduğuna dair bazı iddialar vardı. Ama gördük ki herkes huzur ve sükunet istiyor, herkes bu sürecin bir an evvel en güzel şekliyle sonuçlanmasını istiyor. Diyarbakır'dan dün verilen mesaj buydu. Ben bu mesaja bütün Türkiye'nin sahip çıkacağına inanıyorum.''

"OLAY AYDINLANSIN, BİZ DE NE OLDUĞUNU BİLELİM"

Paris'te yürütülen soruşturma çerçevesinde Fransız polisinin olaya ilişkin ''örgüt içi hesaplaşma'' tespitinde bulunduğunun hatırlatılması üzerine Arınç, ''Hiç bilemem, olay ortaya çıksın, aydınlansın; biz de ne olduğunu bilelim'' karşılığını verdi.

BİRAND'IN VEFATI

Arınç, Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand'ın vefatına ilişkin soru üzerine, dün öğle saatlerinde Birand'ın tedavi gördüğü hastaneye gidip oğlu Umur Birand ile görüştüğünü ancak akşam saatlerinde vefat haberinin geldiğini söyledi.

''Büyük bir kayıp'' ifadesini kullanan Arınç, Birand'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2013, 13:13
YORUM EKLE