AKP’nin seçim beyannamesinde 'çözüm süreci' bölümü baskıya giderken düşmüş

Başbakan Ahmet Davutoğlu eleştirilere şaka gibi bir yanıt verdi

AKP’nin seçim beyannamesinde 'çözüm süreci' bölümü baskıya giderken düşmüş

AKP'nin seçim beyannamesinde çözüm süreci ve Kürt sorununa dair tek satırın yer almaması eleştirilerini yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu şaka gibi bir yanıt verdi: Baskıya giderken bir iki sayfa düşmüş. Onlar eklenerek beyanname tekrar baskıya gönderilecek.

Davutoğlu, AKP İstanbul adaylarının tanıtımının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, seçim beyannamesinde çözüm sürecine dair herhangi bir ibarenin yer almamasına yönelik şöyle dedi: "Dijital ortamda metin baskıya gönderilirken bazı kaymalar olmuş, bir iki sayfa düşmüş.

Davutoğlu, Papa Francesco'nun "20. yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere karşı yapılmıştır" sözleri  ve Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etmesini de "Batı kibri" diye yorumladı. Başbakan, "Eşit düzeyde kim isterse göz mesafesinden konuşuruz ama bize kimse tepeden konuşamaz" ifadelerini kullandı.

Başbakan, "AKP'de Alevi aday var mı" sorusuna da utangaç bir yanıt verdi: "Var ama söylemem!"

Davutoğlu'nun bu konudaki cevabı şöyle: Ben bu konunun seçim yatırımı olarak görülmesini istemiyorum. Bunu seçimden önce gündeme getirmeyi Alevi vatandaşlarımıza karşı da bir saygısızlık olarak görüyorum. Seçimden hemen sonra zihnimde bu konuda olgunlaşmış olan hususlarda adım atacağız. Benim zihnimde olan unsurların çoğunu kendileriyle de test ettim. Ben kadın adaylara ‘Sadece kadın olduğunuz için burada değilsiniz’ dedim. Alevi meselesinde de bir grup Alevi olsun diye yapılan tercihleri doğru görmüyorum. Listelerimizde çok sayıda Alevi de var ama ben şimdi onları Alevi diye size tanıtmayı ve isimlerinin o şekilde çıkmasını doğru görmüyorum. Ama şunu söyleyebilirim; gelecek meclis muhtemelen bugüne kadar Alevilerin toplam temsilde en fazla temsil edildiği meclis olacak.'' (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2015, 11:58
YORUM EKLE