AKP’li Şahin'den HDP'ye tehdit

Şahin, yasaklarla bir yere gitmenin mümkün olmadığını söyledi

AKP’li Şahin'den HDP'ye tehdit

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Terörle aranıza mesafe koyun. Aksi halde Türkiye'deki ne kadar güçlü olursa olsun demokratik düzen sizi daha fazla sırtında taşıyamayabilir" dedi.

Şahin, HDP yöneticilerine seslenerek, "Teröre destek verirseniz, terör yolunu tercih etmeye devam ederseniz sizin siyasi parti olma vasfınız kendiliğinden ortadan kalkar.

Terörle aranıza mesafe koyun. Aksi halde Türkiye'deki ne kadar güçlü olursa olsun demokratik düzen sizi daha fazla sırtında taşıyamayabilir" dedi.

AKP’li Mehmet Ali Şahin, Karabük'ün Eflani İlçesi Hacıağaç Köyü'nü ziyaret etti.

'PARTİ KAPATMAK ZORLAŞTI'

Türkiye'de yakın bir zamana kadar siyasi partilerin sık sık kapatılırken, Anayasa değişikliğiyle siyasi partilerin kapatılmasını büyük ölçüde yasakladıklarını ifade eden Şahin, şöyle dedi: "Ancak siyasi partiler de düşüncelerini, programlarını sadece siyasi yolla hayata geçirmenin mücadelesi içerisinde olacaklar. Bakın şu anda Türkiye'de faaliyette bulunan bir siyasi parti var, HDP. Siyasi partiler terör yoluna başvurmazlar, terör örgütleriyle işbirliği yapmazlar. Terör örgütlerinin siyasi uzantısı içerisinde olamazlar. Bakın şu anda Cizre'de,

"Şırnak'ta, Diyarbakır'da terör örgütü elemanları güya 'öz yönetim kurma' adına sokakları işgal ediyorlar, hendekler kazıyorlar. 'Burası bize aittir' diye eylemler yapıyorlar.

Bir siyasi parti bu eylemlere destek veriyor, 'iyi yapıyorlar' diyor. Bunları ortadan kaldırmak için, orada yaşayan vatandaşlarımızın huzurunu temin etmek için o hendekleri kapatmaya, militanları etkisiz hale getirmeye çalışan güvenlik güçlerimize parlamentoda, şurada, burada yaptığı konuşmalarda adeta hakaretler yağdırıyorlar."

'BAŞKA ÜLKEDE OLSA KAPATILIRDI'

Şahin, HDP yöneticilerine seslenerek şöyle devam etti: "Ey HDP yöneticileri; Eğer gerçekten düşüncelerinizi siyasi yolla hayata geçirme amacıyla kurulmuş bir siyasi partiyseniz terör yoluyla bunu asla yapamazsınız. Çünkü siyaset siyasi yolla görüşlerini parlamentoya getirerek, yasalaştırarak amaçlarına ulaşabilecek siyasi organlardır.

 'Hayır, biz hem siyasi bir parti olacağız hem de silahlı mücadele yolunu seçerek amaçlarımızı gerçekleştireceğiz' diyorsanız buna hiçbir demokratik ülke müsamahakâr davranamaz.

TBMM Başkanlığı, Anayasa Komisyonu'nda görev yapmış, 20 yılı aşkın bir süredir parlamentoda bulunan biri olarak ifade ediyorum ki şu anda HDP yöneticilerinin, başta Demirtaş'ın açıklamaları başka bir demokratik ülkede yapılmış olsa o siyasi parti hakkında derhal kapatılma davası açılır ve kapatılırdı.

Sayın Demirtaş'a ve HDP yöneticilerine sesleniyorum; Türkiye'deki demokratik düzenin kıymetini bilin. Başka bir demokratik ülkede, hatta Avrupa Birliği'nin en güçlü demokrasisine sahip ülkesinde dahi terörü ve terör örgütlerini desteklediğini açıkça ilan eden hiçbir siyasi parti yaşattırılamaz. Lütfen tercihinizi yapın. Terör mü, siyaset mi? Siyasi yolla düşüncelerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız o halde ikna yoluna gideceksiniz."

‘TERÖR YOLUNA BAŞVURUYOR MUYUZ?'

AK Parti olarak Türkiye'nin Başkanlık sistemine geçmesini istediklerini vurgulayan Şahin, şunları söyledi:

"Ama şu anda parlamentoda başkanlık sistemine geçilecek gücümüz yok. Çünkü 330'un üzerinde milletvekili lazım. Şu anda 317 milletvekilimiz var. Biri de Meclis Başkanı 316. Peki bunu gerçekleştirmek için biz terör yoluna başvuruyor muyuz?

Hendekler kazıyor muyuz? Birilerinin eline silah mı veriyoruz bunu gerçekleştirmek için? Siyasi yolla parlamentoda diğer siyasi partileri ikna etmek suretiyle önümüzdeki hafta genel başkanımız siyasi partileri ziyaret edecek. Yeni anayasa ile ilgili düşüncelerini paylaşacak. Ne düşündüğünü söyleyecek ve destek isteyecek. Siyasetçinin yolu budur.

Siyaset yoluyla ülkeye hizmet etmek isteyenlerin bunun dışında başka bir yolu yoktur. Amacımıza ulaşırız, ulaşamayız, ikna ederiz, edemeyiz. Milletimizle bunu paylaşırız, bir başka seçimde tekrar gündeme getiririz.

 Ama 'Ben bu öz yönetimi gerçekleştirmek için yola çıktım. Bunu parlamentoda gerçekleştiremiyorum' düşüncesiyle gidip teröre destek verirseniz, terör yolunu tercih etmeye devam ederseniz sizin siyasi parti olma vasfınız kendiliğinden ortadan kalkar.

O bakımdan bu siyasi partinin yöneticilerini meclisin eski başkanlarından biri olarak uyarıyorum. Siyasi parti olmanın kıymetini bilin. Türkiye'deki demokratik düzenin kıymetini bilin. Terörle aranıza mesafe koyun. Aksi halde Türkiye'deki ne kadar güçlü olursa olsun demokratik düzen sizi daha fazla sırtında taşıyamayabilir."

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 21:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
amedli
amedli - 2 yıl Önce

bu lanet it yinemi ortaya çıktı Allah belasını versin itin

dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

alenen yalan söylüyor kürdistan demokratik sekilde kendini idare etme hakkina sahip ama gaspci hukumet milleti galeyana getirtip maasli katilleri gönderiyo. takkelerine bakin irkci türkcü dinsiz samanist harfler var.

mustafa Erde
mustafa Erde - 2 yıl Önce

Mehmet ali sahin e tek bir soz soylemek isterim akp baskanlik istiyor ve bunu icin silah Tercih etmiyor baskanlari bunun icin siyasi partileri ziyaret edip destek isteyecek oyle mi ne kadar mahsumca bir aciklama yaa gozlerim yasardi sahin ewet 20 yildir malesef koyun milet seni mecliste tutu ve sana maas verdi imanima varya ölürsen uzerine atilacak topragi bile hak etmiyorsun niye sirf baskanlik icin erdogani baskan yapmak icin bu savasi baslatan siz degilmisiniz niye suruc ta 34 cani alan isid Li abdurahman alagoz mit yani hakan fidan tarafindan butun herseyi organize eden sizler degilmiydiniz ondan iki gun sonra pkk nin icinde olan mit in ajanlarina ceylanpinarda 2 polisi olduren de siz degilmiydiniz tekrar savasa girip fasizan kisilerin oylarini alip tek basiniza iktidar olmak icin butun bunlari siz yapmadiniz mi sahin bu dunyada sen benim vergilerle sefaf surdun yasadin yedin ictin gezdin zenginlik gordun egerki onur dunya varsa ki vardir Kur an i kerim de yaziyor ben obur dunyada senin yanmis bedeninin küleriyle bir dunya cizmezsem namerd olayim bu yasmadigim dunyayi senin yanmis benenin küleriyle inşa edecem bu sozum butun kandan beslenen kisiler icin gecerli okuyup saygi duyup duymayan herkese saygilar...