30 Mayıs 2014 Cuma 16:45
 AKP'de istifa depremi

AK Parti Yönetimi 40’a yakın il başkanı 300 ilçe başkanının istifasını istedi. Al Jazeera’nin AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, birçok ilde kadrolar tamamen değişecek.

30 Mart seçimleri sonrasında AKP seçim değerlendirmesi ve yönetimlerle ilgili teşkilattan düzenli rapor alıyordu. Bu raporlar doğrultusunda Genel Merkez 40’a yakın il başkanı ve 300 ilçe başkanını değiştirme kararı aldı. Ankara’da İl Başkanı ve 15 ilçe başkanı’nın istifası istenirken, İstanbul’da da bazı ilçe başkanlarından istifaları istendi.

İstifası istenen il ve ilçe yönetimleri, istifalarını sunmaya başladılar. Buna göre şu ana kadar Ankara, Çanakkale, Mersin, Iğdır, Şırnak, Nevşehir, Tekirdağ, Kars il başkanları istifa etti.

Al Jazeera’nin AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, kadrolarda yeni isimlere ve daha çok milli görüş kökenli gençlere yer verilecek.

MÜSTAKBEL GENEL BAŞKAN’A HAZIRLIK MI?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 ay kala henüz adaylar netleşmese de Erdoğan’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığına aday olup seçilirse, başbakanlıkla birlikte, parti başkanlığını da bırakacak. Bu durumda AK Parti’nin 45 gün içinde yeni genel başkanını seçmek üzere Kongre yapması gerekiyor.

Mevcut delegeyle yeni Genel Başkan seçiminde bir sürpriz yaşamamak için Ak Parti’de uzun süredir titiz bir çalışma yürütülüyordu. Buna göre yenilenmeye gitmek isteyen partide İl Başkanları ve ekiplerinden istifaları istendi.  Yeni göreve gelecek yönetimler AK Parti’nin Genel Kongresi’nde oy kullanacak delege listelerini de belirleyecek. Böylece yapılacak yeni görevlendirmelerle yeni yönetim ve delege müstakbel Genel Başkan’ın iradesiyle bugünden oluşturulmuş olacak.

AK Parti 30 Mart Yerel seçimlerinden sonra Genel Merkez’de  önemli değişikliklere gitmiş. Partinin Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna Ekrem Erdem’in yerine, Demokrat Parti’den AKP’ye katılan Süleyman Soylu getirilmişti.

Kaynak: Al Jazeera  - Ömer Bulut

Son Güncelleme: 31.05.2014 08:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.