05 Kasım 2014 Çarşamba 22:30
'Ak Saray yukarıdan bakınca alaturka tuvalet taşına benziyor'

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili olarak,"Cumhurbaşkanı bir uçağa ya da helikoptere binip kaçak saraya yukarıdan bakması halinde mimari formunun alaturka tuvalet taşına benzediğini görecektir" dedi.

Atatürk Orman Çiftliği'ne hukuksuz biçimde yapılan ve "Ak Saray" adı verilen Cumhurbaşkanlığı konutuna ilişkin Ankara Mimarlar Odası'ndan açıklama geldi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi:

"Kaçak Saray'ın mimari özelliklerini masaya yatırıyoruz. Mimarlık ortamıyla 6 Aralık tarihinde kaçak binanın mimarisini de tartışacağız, hazırlayacağımız raporu da dünyadaki mimarlık örgütlerine yollayacağız. Tüm Mimarları kaçak sarayın mimari tarzına dair kritik etmeye davet ediyoruz. Kaçak sarayın mimarı Şefik Birki'ye ve kaçak sarayda imzası bulunan meslektaşlarını da mimarlık ortamında açık tartışmaya davet ediyoruz. Şu an yurt dışında olan Şefik Birki'yenin davetimize katılması durumunda yol masraflarını karşılamaya hazırız. Cumhurbaşkanının insanlara yukardan bakmayı bırakıp kaçak saraya yukardan bakmasını önermekteyiz. Cumhurbaşkanı bir uçağa ya da helikoptere binip kaçak saraya yukarıdan bakması halinde mimari formunun alaturka tuvalet taşına benzediğini görecektir".

"ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN ÇIT YOK"

Taraf’ta yer alan habere göre, Atatürk Orman Çiftliği'nde hukuksal mücadeleye devam ettiklerini söyleyen Candan, Anayasa Mahkemesi'nin hala bir karara varamamasını eleştirdi.

Candan, "Atatürk Orman Çiftliği’nde binlerce ağaç kesilerek hukuksuzca yapılan kaçak saray için Anayasa Mahkemesi'nde bireysel başvurularımız 6 ay 5 gündür bekliyor. Anayasa Mahkemesi yavaş hareket ediyor. Hiç ses yok şu ana kadar. Hala Anayasa Mahkemesi'nden karar çıkmamış olmasını manidar buluyoruz. Kaçak saraya davetlere katılan herkesi isim isim tarihe not düşeceğiz" ifadelerini kullandı.

ALİ ATAKAN: ALEVİ CAMİASININ  KAÇAK SARAYDA MUHARREM AŞINA KATILMASI KABUL EDİLEMEZ

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan da Alevilere seslenerek,  "Muharrem ayı bir direnişinde anmasıdır. Alevi camiasından birilerinin Alevi camiası ismiyle kaçak sarayda muharrem aşına katılması kabul edilemez. Hala Cem evleri yasal statüde değilken alevi dedesinin, Cem Vakfı'nın, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı'nın koşarak kaçak sarayda yemeklere katılması, muharrem ayı öğretisine felsefesine yakışmıyor. Bu isimleri kaçak sarayı tanıyanları , meşrulaştıranları not düştük" dedi.

'AKÜN VE ŞİNASİ'DE SATIŞ GİZLİLİĞİ ' İDDİASI

Yapılan basın toplantısında Ankaralı tiyatro severlerin uğrak yerlerinden olan iki tiyatro sahnesinin satışa çıkmasına değinen Tezcan Karakuş Candan, "Devlet, bakkal devletine dönüştü. Bakkal  bile daha düzenlidir. AKÜN ve Şinasi sahneleri gizlice satılması kabul edilemez.  Bunun arkasında başka bir hesap ve planlar olduğunu düşünüyoruz. Bu gizli satışın peşine düşeceğiz. Hukuksal olarak da Akün ve Şinasi Sahnesi için yeni bir süreç başlatacağız. Kent belleğinden Akün ve Şinasi Sahnelerinin silinmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 06.11.2014 16:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
mert 2014-11-06 08:37:26

mimari kutluyorum. icinde ikamet eden evli ciftin bu alaturka helanin delik kisminda iyasamasi münasiptir. adini da aksaray`dan cevirip boksaray yapmak daha iyi olur.