10 Ekim 2012 Çarşamba 13:02
AK Parti bağımsız seçilmeyi zorlaştırıyor

AK Parti'nin üzerinde çalıştığı 'daraltılmış seçim sistemi' adlı düzenlemeye göre Türkiye, 5 milletvekili çıkaracak bölgelere ayrılacak.

 

Sistem planlandığı gibi yasalaşırsa İstanbul'un mevcut sistemde 3 olan bölge sayısı da 18'e çıkacak.

 

AK Parti, seçilme yaşını 18'e indirecek düzenlemenin ardından seçim sistemi değişikliğini de gündeme getirmeye hazırlanıyor.

 

Yasa değişikliği çalışmaları devam eden ve ‘daraltılmış seçim sistemi' adı verilen sistem, planlandığı gibi yasalaşırsa Türkiye, ortalama beş milletvekili çıkaracak dar bölgelere ayrılacak.

 

Örneğin, mevcut sistemle 90 milletvekilini üç ayrı seçim çevresinden çıkaran ve bölge başına ortalama 30 milletvekilinin düştüğü İstanbul, daraltılmış sistemde 18 bölgeye ayrılacak ve her bölge beş milletvekili çıkaracak. Eski sistemde yüzde 3 oyla bağımsız bir vekil çıkarılabilirken şimdi bu neredeyse imkansız hale gelecek.

 

Mevcut sistemde beşten az milletvekili çıkaran iller ise, bir bölge sayılacak ancak milletvekili sayısı beşe tamamlanmayacak.

 

BARAJ KORUNACAK

Sistemde yüzde 10'luk seçim barajı da mevcut haliyle korunacak.

 

YSK'NIN YAPISINDA DEĞİŞİKLİK

Yeni sisteme paralel olarak Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yapısında da bazı değişikliklere gidilecek. Kurulun üye sayısının artırılması, sadece hakimlerden oluşan yapının değiştirilmesi ve Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin teklifiyle kurul üyesi atanması hedefleniyor.

Son Güncelleme: 11.10.2012 20:09
Anahtar Kelimeler:
CHPBdpMhpSeçimAk Parti
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.