28 Ocak 2016 Perşembe 17:19
Ahmet Türk hakkında örgüt üyeliğinden hapis istemi
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak', ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak' ve ‘2911 sayılı yasaya muhalefet' suçlarından, 7 yıl 6 aydan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Ahmet Türk hakkında hazırlanan 44 sayfalık iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Sputnik’in haberine göre, PKK/KCK'nin, 30 yılı aşkın süredir sürdürdüğü faaliyetlerin zaman zaman çıkmaza girmesi üzerine çıkış yolları aradığı belirtilen iddianamede, örgütün isim değişikliklerine giderek uluslararası kamuoyunda yüzünü gizleme gayretiyle hem de uluslararası kamuoyu nezdinde imaj yenileyip zaman kazanmaya hem de iç kamuoyunu oyalamaya çalıştığı belirtildi.

Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin PKK/KCK'de kırılma noktası olduğu aktarılan iddianamede, bu dönemde meydana gelen 11 Eylül saldırılarının dünya kamuoyu üzerindeki etkileri ve Türkiye'nin diplomatik girişimleri sonucunda PKK'nin ABD ve AB'nin terör örgütleri listesine girmesinden sonra hareket alanı ve gündem oluşturma kapasitesinin azaldığı, siyasi anlamda hamle yapmasının imkânsız hale geldiği vurgulandı.

İMRALI'DAKİ GÖRÜŞME NOTLARI İDDİANAMEDE

İddianamede, şüpheli Türk'ün PKK/KCK adına Türkiye'de faaliyet yürüten KCK/TM yapılanması içinde ‘siyasal alan merkezi' içerisinde örgütsel faaliyetler yürüttüğünün tespit edildiği aktarıldı. İddianamede, 2007-2009 tarihleri arasında Öcalan'ın Demokratik Toplum Kongresinin (DTK) kurulmasına, işleyiş tarzı ile görev ve sorumluluklarının neler olduğuna ilişkin olarak avukatları aracılığıyla İmralı Cezaevi'nde yapmış olduğu görüşme notlarında, Türk'ün başkanlığında bir heyetin oluşturularak Diyarbakır ve Kuzey Irak'ta yapılacak konferanslara katılmaları gerektiği şeklinde talimat verdiğinin belirlendiği aktarıldı.

Talimatların ardından yapılan DTK çalıştayında Türk'ün, "İnşa sürecine katkı sunmak istiyoruz", "Ulusal kurumlaşmaların yaratılması" ve "Çözüm olmadan nasıl silah bırakılsın" şeklinde yorumlarda bulunduğu bildirilen iddianamede, Öcalan'ın kurmak istediği "demokratik konfederal" yapının inşa sürecine DTK eş başkanı olarak Türk'ün katkı sunmak istediği, KCK/PKK adına kırsal alanda faaliyet yürüten silahlı örgüt mensuplarının, Kürt sorunu çözülmeden silahlarını bırakmamaları gerektiği şeklinde görüş beyan ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

GİZLİ TANIK İFADESİ

Soruşturma kapsamında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında ‘Mercek' adlı gizli tanığın ifadelerine yer verilen iddianamede, şöyle devam edildi:

"Gizli tanık Mercek ifadesinde, 'KCK Türkiye meclisi yürütme sözcülerinden Ünal Ahmet Çelenk 2008'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamaya havaalanına giden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i yoldayken geri çağırdı. Ziyaret sırasında kentte kepenklerin kapalı olması, çöplerin toplanmaması ve öğrenci servislerinin çalışmaması için Çelenk talimat verdi. Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekillerinin Türkiye'deki ortamı germek ve bağlı kitleyi canlı tutmak için TBMM'de Kürtçe konuşma ve oturum düzenlemesi talimatı Ahmet Türk'e ve Selahattin Demirtaş'a verildi. Bu talimatı verenler içerisinde Çelenk isimli kişi de vardı. Yakalanana kadar da bu görevini sürdürmüştür' dedi."

‘AHMET TÜRK İZİNSİZ GÖSTERİLERE KATILDI'

İddianamede, iş adamlarından para toplatılması için KCK üst düzey yöneticilerinin toplantı yaptığı belirtilerek, "KCK için mali alanda faaliyet yürüten Hüseyin Yılmaz toplantıda, seçim sürecinin de değerlendirilerek, KCK/PKK terör örgütü adına, tehdit usulüyle iş adamlarından para toplamak amacıyla görüşme yapılmasını istedi. Ankara, Adana, Mersin ve İstanbul'da iş adamlarından para toplanması, para vermeyen belediye çalışanlarının işten çıkartılması, para toplama işlerinin mali komite tarafından tek elden yapılması ve bu işlemlerin yazılı hale getirilmesi konusu için yapılacak görüşmelerde Yılmaz'ın bir kişiden örgütsel faaliyetlerde kullanılmak üzere para alması konusunda Türk'ün görüşmesini istediği tespit edilmiştir. Türk, çeşitli tarihlerde izinsiz gösteri amaçlı yürüyüşlere katılmıştır" ifadelerine yer verildi. Türk'ün yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanılacak.

İddianamede, Türk hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak', ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak' ve ‘2911 sayılı yasaya muhalefet' suçlarından 7 yıl 6 aydan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

(Kaynak: Sputnik)
Son Güncelleme: 28.01.2016 17:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.