10 Ağustos 2015 Pazartesi 11:36
Adıyaman'daki Alevi köyüne gidip 'sorular soran'lar IŞİD'li mi?

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adıyaman’ın Yarmayaka Köyü’ne gelen 'şalvarlı' ve 'sakallı' kişileri TBMM gündemine taşıdı. Yarkadaş, köylülere "buralarda kaç Alevi köyü var?" şeklinde sorular soran şahısların kim olduğunu sordu.

Önergesinde bir köylünün söylediklerini aktaran CHP'li Yarkadaş, köylünün, "Özellikle kadınlar çok korkmuşlar. Köye bir minübüs geliyor. Sakallı adamlar iniyor. Halı sattıklarını söylüyorlar ama araçta halı yok. Minübüsün arkasında bir yatak var. Burası 100 haneli bir köy. Bir halı satıcısı neden Alevi köylerini sorsun ki? Aracın plakası tam alınamasa da plakasının ‘31’ olduğu anlaşılmış. Hatay plakalı bir aracın köyümüzde işi ne? Adıyaman’da Alevi nüfusu yoğundur. Yüzde 30’a yakınını Aleviler oluşturur. Herkes tetikte. Olaydan sonra muhtar da bilgilendirildi. Jandarmaya haber verildi. Bizi fişliyorlar mı, bunu öğrenmek istiyoruz," şeklinde verdiği bilgiyi paylaşarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

* Adıyaman’ın Yarmayaka (Çakal) Köyü ve çevresinde yaşanan bu korkutucu gelişmelerle ilgili bir araştırma ve soruşturma işlemi başlatılmış mıdır?

* Bölge halkına yönelik bir fişleme yapıldığı iddialarına yönelik kuşkuların giderilmesi amacıyla yürütmüş olduğunuz çalışma var mıdır?

* Bölgede 2013 yılından itibaren 200’ün üzerinde gencin IŞİD terör örgütüne katıldığı ve bölgede yaşanan yoğun işsizliğin bu katılımları artırdığı ifade edilmektedir. Bu katılımların önüne geçebilmek için ne gibi önemler alınmaktadır?

*  Adıyaman bölgesinin yaylaları ve yüksek yerleşim yerlerinde yaşayan, özellikle Alevi yurttaşların yoğunlukla yaşadığı bölgelerde IŞİD baskınlarına karşın halkın nöbet tuttuğu ve büyük bir panik halinde yaşadığı ifade edilmektedir. Bu konuda hükümetinizin aldığı güvenlik önemleri nelerdir?”

Son Güncelleme: 10.08.2015 11:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.