19 Kasım 2013 Salı 13:50
Adana'da Gezi direnişçileri mahkemede

ADANA- Antakya'daki Gezi eylemleri nedeniyle yargılanan direnişçilerin davası başladı.

22 Temmuz'da gözaltına alınarak haklarında dava açılan 14'ü tutuklu 27 kişinin davası, Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Duruşma öncesi HDK ve HDP, ÖDP, Halkevleri, DHF, KESK, DİSK, Adana Tabip Odası, Adana Alevi Platformu, İHD, ÇHD'nin de aralarında olduğu kurumlar tarafından Adana Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Atatürk Parkı'ndan yürüyüş yaparak adliye önüne gelen kitle adına Derya Çiçek bir açıklama yaptı.

Antakya'nın Armutlu mahallesinin, Haziran ayaklanmasında direnişin bir adresi olduğunu belirten Çiçek, direnişin ardından 22 Temmuz sabahı evlere ve çadırların olduğu Sevgi Parkı'na yapılan baskınlarda onlarca kişinin gözaltına alındığını hatırlattı. 14 kişinin tutuklandığını anımsatan Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın baskınlardan bir gün önce yaptığı konuşmada, "İşte bakın Hatay'da hala kaşıyorlar, durmuyorlar, ama biz bunlara fırsat veremeyiz, bu yanlışlara sapanlara kusura bakmasınlar gereken cevabı vermek zorundayız" dediğini belirtti.

Çiçek, "Bugün burada yaşam haklarını savundukları ve en demokratik haklarını kullandıkları için 14'ü tutuklu 27 yoldaşımız adalete gereken cevabı vereceklerdir. Her zaman onların yanında olduğumuzu ve haklı mücadelelerini sonuna kadar savunacağımızı hiç bıkmadan usanmadan haykıracağız" diye konuştu.

Çiçek, tutuklamalara derhal son verilmesini istedi.

Eyleme Abdullah Cömert'in ağabeyi Zafer Cömert ve Ahmet Atakan'ın babası Ali Atakan ile 29 Kasım'da davası görülecek olan ESP üyesi Murat Akıncı'nın babası da katıldı. (ETHA)

Son Güncelleme: 20.11.2013 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.