ABD'li senatör: Türkiye-Suriye sınırını NATO korusun

ABD’li Senatör Dan Coats, 'Sınırı geçen IŞİD'liler yüzünden Türkiye ayıplanmaktan bunaldı' dedi

ABD'li senatör: Türkiye-Suriye sınırını NATO korusun

IŞİD’e katıldığı tahmin edilen 20.000 savaşçının büyük bölümünün Türkiye üzerinden geçiş yaptığını belirten ABD’li Senatör Dan Coats, NATO’nun sınır güvenliğinin korunması gerektiğini ifade etti.

"SINIRI GEÇENLER KONTROL EDİLSİN"

ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi üyesi Dan Coats, Politico Dergisi için yazdığı makalede, IŞİD ile mücadelenin NATO üyesi ülkelere etkili ve geniş çaplı destekler gerektirdiğini kaydetti. Bu yönde NATO’yu Türkiye’ye sınır güvenliğinin sağlanmasında destek vermeye çağıran Coats, sınırı geçen insanların NATO tarafından izlenmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

Bu görevin “alışılmadık” olabileceğini kaydeden Coats, bununla birlikte NATO’nun Afganistan dahil son yıllardaki misyonlarından büyük farklılık teşkil etmeyeceğini ifade etti. Coats, söz konusu misyonun “NATO’nun önemli bir üye ülkeye karşı sorumlulukları” şeklinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

"TÜRKİYE AYIPLANMAKTAN BUNALDI"

Sınırı koruyacak bir NATO misyonunun Türkiye’nin talebi ile olacağını söyeleyen Coats, şunları ifade etti:

“Türk yetkililer savaşçıların kendi sınırları üzerinden Suriye’ye geçişi sebebiyle ayıplanmaktan bunalmış durumdalar. Haklı olarak Avrupa’da böyle bir görevin gerektireceği ne kaynak, ne de istihbarat iş birliği yapacak güvenlik birimlerinin olmadığını savunuyorlar.”

Coats, yakın zamanda 3 İngiltereli kızın Türkiye üzerinden IŞİD’e katıldığı yönündeki iddialara da dikkat çekti.

Bu arada, CNN’in konuya ilişkin haberinde, Senatör Coats’un ABD Savunma Bakanı Ash Carter’e mektup yazacağı ve bu teklifinin değerlendirilmesini isteyeceği belirtildi. (Rudaw)

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 12:42
YORUM EKLE