14 Nisan 2016 Perşembe 16:11
AB Bakanı Bozkır:  AP raporunu yok hükmünde sayacağız

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, bugün Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen tarihin ‘en sert’ ilerleme raporunun Ermeni soykırımının tanınması isteği nedeniyle iade edileceğini söyledi.

Bakan Bozkır, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz ile düzenlediği basın toplantısında, AP'de bugün oylanarak kabul edilen Türkiye Raporu’nda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1915 Ermeni soykırımından bahsedilmesine ilişkin yöneltilen soruya şu şekilde cevap verdi:

“Türkiye olarak tarihimizde hiçbir anla ilgili olarak utanç duyacağımız bir an yok. Bütün arşivlerimiz açık. Bu konunun tarihçilerin karar vermesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Siyasetçiler tarih yazmamalı. Tarihi olaylarla ilgili siyasi kararlarla sonuçlar çıkarılmamalı."

Bozkır, AP’nin geçen yıl kabul ettiği rapor için de, 1915 olaylarına soykırım şeklinde atıf yapılması durumunda iade edecekleri uyarısını yaptıklarını ve bunun da bu şekilde gerçekleştiğini anımsatarak şöyle devam etti:

“Bu çerçevede geçtiğimiz yıl 1915 olaylarına sözde soykırım referansı yapılması durumunda bu raporu iade edeceğimizi söylemiştik. Maalesef geçtiğimiz yıl raporu yok hükmünde sayarak, iade ettik. Bu yıl da maalesef, aynı referans Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye raporunda yer alıyor. Bütün çabalarımıza, bütün ikazlarımıza rağmen, bu referansın giderilmesi mümkün olmadı. O nedenle bu raporu da yok hükmünde, geçersiz sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP’ye iade edecek” ifadesini kullandı.

Son Güncelleme: 14.04.2016 16:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Nizamettin aktaş 2016-04-14 16:28:53

sayın bakan. ab'nin raporunu iade edeçeğiz diyor. başınızı iki elinizin arasına alıp bir düşünün,yönettiğiniz halka insani değerleri reva görmediğiniz için avrupalı iki eli ile yakanızı çekiştiriyor. bu halka evrensel hukuk reva görün,bu halk insanca yaşamayı hak ediyor diyor. siz ve hükümetin,hayır bu halk insani değerlerle yönetilmeyi hak etmiyor demik istiyorsunuz,geri iade edeçeğiniz raporu sizi,hükümetiniz halkınaza reva gödüğünüz,avrupalının küçük baş hayvana uygulansa infial yarataçak uygulamaları sizin insanlarınıza reva görmenizinden duydukları rahatsızlığı gidereçeğiniz,bir de dayılanıyorsunuz,görünürde. sitrateji ortağınız abd sizi yerden yere vuruyor. özgür basın,ifade hakkı,konuşma ve itiraz hakkı gibi temel insan hakları konusunda sizi yerden yere vuruyor. acaba dışa vurulan bu tepkiler sizi içeride hangi tavizlerin konusu oluyor acaba. kürt illerinde ölüye tecavz dahi hiç konusu edilmeyen ölülerin haftalarca yerde bırakılması ise görmezden gelinen en büyük ayıp.