Türkiye solu sonunda birleşti

En azından bir web sitesinde...

Türkiye solu sonunda birleşti

İzmir’de bilişim şirketinde çalışan bir sosyalist olan Emin Şakir, solyayin.com adlı internet sitesinde, 'Halkın Devrimci Yolu’, ‘Halkın Kurtuluşu’, ‘Devrimci İşçi’, ‘İşçinin Sesi’, ‘İşçinin Yolu’ gibi yayınlarında aralarında bulunduğu onlarca sol dergi ve yayını topladı.


Radikal'den Ece Çelik'in haberine göre; sitenin yaratıcısı Emin Şakir, öğrencilik döneminde, eski yıllardan beri biriktirdiği sol dergi ve gazeteleri bilgisayar ortamına taşımaya karar vermiş ve bunları 2010 yılında elinde biriken yaklaşık 100 yayını arkadaş grubuyla paylaşma fikriyle ‘solyayin.com’ adresindeki web sitesinde toplamış.

solyayin.com'da şu anda 124 dergi ve gazeteye ait 4 bin 900 sayıya ulaşılabiliyor. Bu kaynakları paylaşmak için herhangi bir üyelik ya da ücret istemeyen Emin Şakir bir o kadar daha yayının da ekleme listesinde eklediğini söylüyor.

SİTE TAMAMEN ÜCRETSİZ

Şakir, "bu kadar yayını nasıl topladığı" sorusuna, yakın tarihte yaşananlardan kaynaklanan bir soruna değinerek şu cevabı veriyor: “Yayınların çoğunluğunu siyasi oluşumların üyelerinin yardımlarıyla temin ettim. Site sayesinde kapısını çalmadığım sol örgüt kalmamıştır. Maalesef pek çok siyasi yapının düzenli bir arşivi yok. Darbeler, toplatma kararları, polis baskınları vb. sebeplerin bunda önemli bir etkisi var. Yasal dergilerin ve kitapların iddianamelerde açıkça suç delili olarak geçtiği bir hukuk sisteminden bahsediyoruz.”

Siyasi örgütler dışında sahafları da önemli bir kaynak olarak kullandığını anlatan Şakir, arşivin sadece kendisine ait olmadığını, site açıldığından bu yana kolektif bir arşiv oluştuğunu belirtiyor.

“E-posta ile tanımadığım onlarca kişi çeşitli yayınlar gönderdi, göndermeye devam ediyor. Bu yayınlar üzerinde en az benim kadar onların da söz hakkı olduğunu düşünüyorum” diyen Şakir, hem zamanında bu yayınları çıkarmış, emek vermiş kişilerin hakkı olduğu için hem de kendisi de bir sosyalist olduğundan siteden faydalanmanın her zaman ücretsiz olacağını söylüyor.

'ARŞİVİ PARA KAZANMA AMACIYLA PAYLAŞMADIM'

Arşivini para kazanma amacıyla paylaşmadığını vurgulayan Şakir sitenin ücreti ve yayın temini için gerekli olan harcamaları da cebinden yapıyor. Sitenin ruhuna ters düşmeyeceğini düşündüğü bir kitap satış sitesinden reklam aldığını anlatıyor Şakir: “Üç yıldır hesabımızda biriken para 26,5 lira. Sahafta bulduğum Yurt ve Dünya dergilerini alabilmem için eski TİP’li iki arkadaşımın yaptığı 40 TL’lik desteği saymazsak tabii…”

KENDİNE SOL DİYEN VE IRKÇI YAYINLAR SİTEDE YOK

Sitenin, bir anlamda Türkiye solundaki tüm bölünmeleri ve fraksiyon çatışmalarını deşifre ettiği söylenebilir.  Şakir de, dergi ve gazetelerden de anlaşılacağı gibi Türkiye solunun onlarca parçaya bölündüğünü ve bölünmelerden de genelde kan kaybederek çıktığını söylüyor. “Ciddi ideolojik çatışmalar olduğu zaman bölünmeler kaçınılmaz ve bazen de gerekli” diye konuşan Şakir, Türkiye solundaki pek çok bölünme için bunun geçerli olmadığını, teorik ayrımlar kadar önderlik çekişmeleri ile kişisel hırsların da bu bölünmelere yol açtığını savunuyor.

Siteye koyduğu yayınlar arasında bir kriteri olup olmadığı sorusuna, "kendilerini ‘sol’ diye pazarlayan ırkçı yapıların yayınlarına asla yer vermediğini" söyleyerek yanıt veren Şakir, bu yapılardan kendisiyle iletişime geçerek dergilerini yayınlatmak isteyen kişilerin olduğunu, ancak kendisinin olumsuz yanıt verdiğini belirtiyor.

Şakir, siteyle ilgili genelde güzel tepkiler aldığını da belirtiyor. Site sol dergi ve gazetelere ilgi duyanların yanı sıra akademik araştırmalar yapanlar için de sağlam bir kaynak oluşturmuş durumda.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 22:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meltem Besni
Meltem Besni - 4 yıl Önce

sevgili emin şakir bizlere müthiş bir amme hizmeti sunmuş.
ellerine sağlık. siteden yeni haberim oldu az önce girdiğimde sitede 6700 dergi vardı. haber yapıldığından bu yana büyümeye devam etmiş arşiv.
desteklenmeli.