29 Şubat 2016 Pazartesi 16:33
Kadri Bağdu cinayeti ‘faili meçhul’e gönderildi
Adana’da 14 Ekim 2014 yılında Azadiya Welat gazetesi dağıtımı yaparken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen gazete çalışanı Kadri Bağdu dosyasında daimi arama kararı verildi. Yani, bilinen adıyla dosya faili meçhul dosyaların arasına gönderildi. 

Konulan gizlilik kararı nedeniyle bir yıl boyunca avukatların ulaşamadığı dosyadaki gizlilik, avukatlar tarafından yapılan başvurular sonrasında kaldırıldı. Gizlilik kararının kalkmasının ardından 4 gün sonra dosya faili meçhule gönderildi. 

Evrensel’den Cumali Akkaş’a konuşan Kadri Bağdu’nun Avukatı Tugay Bek, yaptıkları başvuru sonrasında 7 Ocak’ta gizlilik kararının kalktığını, 11 Ocak’ta kendilerinin dosyadan örnek istediğini, dosyanın örneğinin istemesinin hemen ertesi günü, 12 Ocak’ta da dosya için daimi arama kararı, yani faili meçhule gönderildiğini aktardı. Bek, alınan karar sonrasında somut olarak bir hedefin olmadığını, katillerin yakalanmasının kuşun taşa çarpması ihtimali kadar olduğunu belirtti. 

‘IŞİD İLE BAĞI VAR AMA TERÖR DEĞİL, ADİ CİNAYET!’

Tüm çabalarına rağmen dosyanın terör kapsamına alınmadığının altını çizen Bek, adi bir cinayet olarak görülen olayın cinayet büro tarafından araştırıldığını söyledi. Kadri Bağdu cinayetinin Kobane eylemleri sonrasında işlenen cinayetlerle bağlantılı olduğunu ifade eden Bek, “Türkiye genelinde 50, Adana’da ise 3 kişinin hayatını kaybetti. Fakat bunlardan sadece hükümetin zikrettiği Yasin Börü ile ilgili dosya terör kapsamında ve sanık var. Diğerleri özel olarak terör kapsamına alınmıyor. Kadri Bağdu’dan 4 gün önce katledilen Yusuf Güldüren’i öldürenlerin, cinayetin hemen ardından Suriye’ye, IŞİD saflarına geçmesine rağmen dosya terör kapsamında değil. Suruç Katliamının ardından Adana’da yapılan IŞİD operasyonu ile yaşanan cinayetlerin aynı kapsamda değerlendirilmesini talep ettik fakat karşılık bulmadı. Bu kapsamda değerlendirilirse Adana’daki cinayetlerin IŞİD ile bağlantısı ortaya çıkacak. Fakat özel bir çaba ile bu bağın kurulmadığını düşünüyoruz” dedi.

‘ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEĞİZ’

Dosyaya konulan gizlilik kararı nedeniyle bir yıl boyunca ulaşamadıklarını aktaran Bek, gizlilik kararının kalkmasının ardından hiçbir gelişme olmadığını gördüklerini söyledi. Gizlilik kararı gibi dosyanın faili meçhule gönderilmesinin de failleri ortaya çıkarma kaygısının olmadığını gösterdiğinin altını çizen Bek, “Eksik soruşturma yapılması, siyasi bir cinayet olmasına rağmen adi bir cinayet olarak ele alınması, daha etkin bir soruşturma yürütülmesi talebi ile Anayasa Mahkemesine başvuracağız” diye konuştu.

Son Güncelleme: 29.02.2016 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.