22 Şubat 2011 Salı 13:00
Fatih Çekirge Kürtçe savunmaya açılım getirdi...

Hürriyet Gazetesi’nden Fatih Çekirge bugünkü yazısıyla mahkemelerde Kürtçe savunma tartışmalarına önemli bir boyut getirdi.

Bu yazıdan sonra tartışmalar yeni bir boyut kazanacak gibi görünüyor.

Her ne kadar Çekirge’nin bu noktaya gelmesinde, “isteyen her sanık bu şartların sağlanmaması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidebilecektir. Sonuç, Türkiye’nin insan hakları sicilinde mahkûm olması anlamına gelebilir” düşüncesinin etkisi olsa da bu yazı önemli.

İşte Fatih Çekirge’nin çok tartışılacak yazısı:

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=17088010&yazarid=174

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Mustafa Bilen 2011-02-22 11:04:21

Sayın yazarın kürtçe savunma ile ilgili yazısında ,KCK davasında sanıkların türkçe bildikleri halde anadilde savunma yapma taleplerini yerinde bulmasını, bu yerindeliği , Cumhuriyet'i kuranların altına imza attığı Lozan Antlaşması'nın 39.cu maddesinin 4 ve5.ci fıkrasına uygun olduğunu ifade etmesi,onun nesnelliğe ve gerçekliğe duyduğu saygının bir ifadesidir.Çağımızda, vazgeçilmez temel insan haklarından olan anadili kullanma hakkı, ulusal ve yerelden değil,evrensel ve küresel bakış ve düşünüşle doğru olarak algılanabilir. Sayın yazarı bu davranışı ve kamuoyunun algı sürecini n doğru yönde gelişmesi için sunduğu katkı nedeniyle kutluyorum.