Dışarıdaki Gazeteciler kendi internet sitesini kurdu

Gazeteciler 'gazetecilere özgürlük' için sitelerini kurdular...

Dışarıdaki Gazeteciler kendi internet sitesini kurdu

Basın özgürlüğü için bugüne kadar pek çok eylem ve kampanyaya imza atan Dışarıdaki Gazeteciler, seslerini duyurmak için bir internet sitesi kurdular.

Dışarıdaki Gazeteciler, www.disaridakigazeteciler.com ve www.pressout.net adreslerinden yayın yapan sitenin kuruluşunu ve içeriğini şöyle duyurdular:

GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK İÇİN YAYINDAYIZ!

Evet, gazeteciler olarak bu kez kendimizi haberleştireceğimiz bir site kurduk. Amacımız, Türkiye’deki basın özgürlüğüyle ilgili sorunları ve bu sorunlara karşı verilen mücadeleyi kamuoyuna duyurmak.

Uzun bir süredir deneme yayınını sürdüren sitemiz, ülkedeki basın özgürlüğü gündemiyle ilgili haber, yorum, belge, raporlarla görsel içeriği okura aktarmayı amaçlıyor.

Siteyi kuran gazeteciler olarak, yayına hayatına başlamak için 12 Kasım haftasını özel olarak seçtik.

Zira 12 Kasım’da basın özgürlüğü açısından kritik davalardan KCK Basın davasının, 16 Kasım’daysa ODA TV davasının yeni duruşmaları var.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA KAYNAK OLACAK

Sitemizde basın özgürlüğüyle ilgili haber ve yorumların dışında tutuklu gazetecilerin sürekli güncellenen listesini; CPJ (Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi) raporu gibi raporları; ‘Tutuklu Gazete’nin yeni sayılarını; Tanıklık Günleri metinleri gibi belgeleri; basın özgürlüğüyle ilgili etkinliklerden fotoğraf ve videoları da bulmak mümkün.

HEM TÜRKÇE HEM İNGİLİZCE YAYIN

Sitemiz, Türkiye’deki basın özgürlüğü sorununu dünya kamuoyuna özellikle de yurtdışındaki gazetecilere aktarmak ve yabancı basından Türkiye’deki basın özgürlüğüyle ilgili sorunları ele alan haber ve yazıları derlemek amacıyla Türkçe olduğu gibi İngilizce de faaliyet gösteriyor.

Site, yurtdışından erişimi kolaylaştırmak amacıyla İngilizce içerik için www.pressout.net adresini kullanıyor.

Sitede İngilizce haberler dışında konuyla ilgili İngilizce, Fransızca ve Almanca çıkan haber ve yorumları günü gününe Foreign Press (Yabancı basın) bölümünden takip etmek mümkün.

GAZETECİLER SİTE İÇİN YAZDI: ODA TV VE KCK GİBİ DAVALAR ARASINDA AYRIM YAPMAYIN

Sitemiz ilk yayın haftasında, gazetecilerin yargılandığı davaların ortak özelliğinin gazetecilerin gazeteciliğini yargılamak olduğuna vurgu yapan bir içerikle okurlarının karşısına çıktı.

Gazetecilere ve halkın haber alma hakkını savunan tüm yurttaşlara bu davalar arasında ayrım yapmama çağrısında bulunmak istedik.

Site bu vesileyle, aralarında bu davaların sanıklarının da bulunduğu gazetecilerin, muhalif siyasi görüşleri arasındaki farklılıklardan bağımsız olarak tüm bu davalarda gazeteciliği yargılanan her basın mensubuna sahip çıkma yönündeki çağrılarını yayımladı.

Bu doğrultuda sitenin ilk günlerinde manşetlerde manşetlerde Soner Yalçın, Vedat Kurşun, Nedim Şener, Ahmet Şık, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Ayşenur Arslan, Evrim Kepenek, Doğan Tılıç, Ozan Kılınç, Aslı Aydıntaşbaş, Orhan Bursalı, Kadri Gürsel gibi gazetecilerin demeçleri yer aldı.

SOSYAL MEDYADA DA TAKİP MÜMKÜN

Dısaridaki Gazeteciler’in basın özgürlüğüyle ilgili haber ve duyuruları  yalnızca internet sitesinde değil sosyal medya kanalında da yayımlanıyor.

Dışarıdaki Gazeteciler’i facebook’ta aynı adlı hesaptan,  twitter’daysa @pressout hesabından takip etmek mümkün.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için:

Mail adresi: info@pressout.net

Facebook sayfası: Dışarıdaki Gazeteciler

Twitter hesabı: @pressout

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2012, 19:04
YORUM EKLE