15 Eylül 2014 Pazartesi 15:09
Cumhuriyet okurları: Fethullahçı görünümü bırakın, yoksa boykot ederiz

İstanbul Cumhuriyet Okurları (CUMOK), pazar günü bir forum düzenleyerek, Cumhuriyet gazetesindeki son gelişmleri değerlendirdi. Okurların gündeminde, gazetenin Aydın Engin, Özgür Mumcu, Murat Sabuncu, Ceyda Karan ve Ahmet Şık gibi isimleri kadrosuna katması; gazetenin eski Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın itirazlarının dikkate alınmaması ve son olarak da gazetenin genel yayın yönetmeni İbrahim Yıldız'ın istifasının ardından Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer'in genel yayın yönetmeni olması yönündeki gelişmeler yer aldı.

CUMOK, düzenledikleri forumun sonuç bildirgesini aynı zamanda Cumhuriyet gazetesine de gönderdi. Oldukça sert ifadelerin kullanıldığı bildirgede, Cumhuriyet gazetesinin Cumhuriyet devriminden kaynaklanan görevlerini başarabilmesi için sahip olması gereken, Cumhuriyet Vakfı tüzüğünde sayılmış olan niteliklere gazetenin ve kadroların uygun olması ve bağlı kalması gerektiği belirtildi.

Okur temsilcileri, bu konuda tüm kurum ve kişileri, birlikte mücadeleye çağırdıklarını ve Cumhuriyet gazetesini de ikinci bir ikaza gerek kalmadan en kısa zamanda vakıf tüzüğüne uygun davranmaya davet etiklerini belirtirken, "aksi halde boykot dahil her türlü yasal yolla mücadelenin sürdürüleceğini önemle ihtar ederiz" dedi.

İşte, CUMOK'un hazırladığı o bildirgenin tam metni:

CUMHURİYET OKURLARI(CUMOK) FORUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

"Ulusal bağımsızlık, aydınlanma, emekten, halktan yana, yurdunu ve ulusunu özünden çok seven yurttaşlar topluluğu, CUMOK" olarak;

"bağımsızlığın", her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının; CUMOK'un Cumhuriyet okurunun da "karakteri" olduğu bilinciyle;

Cumhuriyetin savunucusu ve kazanımı,insan birikimi olan aydınlanma devriminin ürünü yurttaşlarımızın dileği, bağımsız demokratik, aydınlanmış, emekten, halktan yana yönetilen bir Türkiye'de yaşama arzusuyla toplanmış olan CUMOKlar olarak;

Cumhuriyet gazetesinde yaşanan; Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Cumhuriyet gazetesinin kuruluş felsefesi, kaynak kodları ve kuruluş amaçlarının dışına yönelen olumsuz gelişmeler hakkında sunulan düşünceler ve eylem önerilerinin görüşülmesi sonucunda:

1) 12 eylül Amerikancı-faşist darbesi ile başlayan,Türkiye'nin bağımsızlığına, ulusal birliğine,üniter yapısına, laiklikliğine, hatta varlığına yönelen saldırganlığın, gericiliğin, işbirlikçiliğin AKP iktidarı ile birlikte tırmanarak devam ettiğine tanık oluyoruz.

2) Gerek bu dönemde, gerekse 12 mart 1971 darbesinden bu yana, yazarları, çalışanları, okurları sürekli saldırı altında bulunan Cumhuriyet gazetesi, artık dönüştürülerek ele geçirilmeye çalışılmaktadır; bu konuda epey mesafe kaydedildiği son gelişmelerden anlaşılmaktadır.

3) Bütün cumhuriyetçi, bağımsızlıkçı, gerçek demokrasiden yana güçlerin, bu karşı devrimci gelişmeye karşı direnme görevi yanında, biz cumhuriyet gazetesi okurlarına düşen ek bir görev daha olduğu kanısındayız.

4) Bu da Cumhuriyet gazetesinin cumhuriyet devriminden kaynaklanan görevlerini başarabilmesi için sahip olması gereken, Cumhuriyet Vakfı tüzüğünde sayılmış olan niteliklere gazetenin ve kadroların uygun olması ve bağlı kalmasıdır.

5) Mevcut durum ise bunun tam tersidir. Biz okurlar olarak gazetemize yakışmayan, küreselleşmeci, açılımcı, liberal, ılımlı İslamcı hatta Fethullahçı görünümü kabul etmeyeceğimizi ve bu durumu kökten değiştirene kadar mücadele edeceğimizi bildiririz.

6) Bu konuda tüm kurum ve kişileri, birlikte mücadeleye çağırır, Cumhuriyet gazetesini de ikinci bir ikaza gerek kalmadan en kısa zamanda vakıf tüzüğüne uygun davranmaya davet eder; aksi halde boykot dahil her türlü yasal yolla mücadelenin sürdürüleceğini önemle ihtar ederiz. (Medyatava)

Son Güncelleme: 16.09.2014 00:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Baran Göçmen 2014-09-17 14:17:46

ya bu milliyetçi ( onlar ulusalci diyorlar!) okurlar gidip baska gazete okusunlar var mhp ve isçi partili birçok gazete. oda tv vb yerler var...