CHP'liler TRT'yi protesto etti

CHP'li vekiller yandaş yayıncılık yaptığı gerekçesiyle TRT'yi protesto etti: 'Tayyip Radyo Televizyonu'

CHP'liler TRT'yi protesto etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP'li vekiller ve parti üyeleri TRT'nin yanlı yayınları protesto etmek amacıyla TRT Genel Müdürlüğü önüne gitti. Kanalın Genel Müdürü Şenol Göka'ya "ani bir ziyaret" gerçekleştirmek isteyen CHP'liler, Göka'nın kapıya çıkmaması üzerine TRT'ye girmedi.

YARDIMCI KAPIYA GELDİ

CHP’nin tepki ziyaretini öğrenen TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu, dış kapıya indi. Hürriyet'ten Rıza Özel'in haberine göre, Durdu, içeri davet ettiği CHP’lilere, “Genel Müdürümüz, iç yapımların çalıştayında. Şu anda kürsüde konuşuyor. Sizlerin geldiğini duyunca karşılamam için beni görevlendirdi. Konuşması bitene kadar sizinle ben ilgileneceğim. İçeri buyurun lütfen” dedi. Tekin, genel müdür gelmediği için içeri girmeyeceklerini ifade etti.

'VATAN HAİNLERİ HIRSIZLIK, YOLSUZLUK YAPANLARDIR'

Tekin, Durdu ile görüşmesinin öncesinde yaptığı basın açıklamasında TRT'nin AKP kongrelerini canlı yayınladığını ancak diğer partilerin kongrelerine yer vermediğine dikkat çekti. "Türkiye'nin temel meseleleri TRT'de haber olmuyor" diyen Tekin, TRT'nin yanlı yayınlarını şikayet etmek için Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuracaklarını kaydetti.

Fotoğraf: @mansurclk

Tekin şunları söyledi:

“TRT her hafta, iki üç gün, saatlerce AKP il kongrelerini canlı yayınlarla veriyor. Şu anda iki parti daha il kongrelerini yapıyor. Canlı yayın olarak bunları görebildiniz mi? Kimin parasıyla nasıl yapıyorsunuz? Türkiye’nin temel meselelerinin hiçbiri TRT’de haber olmuyor. Örneğin bir AKP Grup Başkanvekili bu iç güvenlik yasasına - bize göre sıkı yönetim yasası- ‘buna kim karşı çıkarsa vatan haini’ demiş. CHP olarak biz Süleyman Şah Türbesi’nin 8 aydır işgal altında olduğunu söylememize rağmen bir kez bile TRT’de göremedik. Bu yasaya karşı çıkanlara hain diyenlere sesleniyorum. Bu ülkede vatan hainleri hırsızlık, yolsuzluk yapanlardır, bu toprakları terör örgütlerine peşkeş çekenlerdir, demokratik haklarımızı gasp edenlerdir, 9 evladımızı Gezi olaylarında öldürenlerdir.

Ama TRT’de bunları göremiyoruz. Ne görüyoruz, 30 yıldır CHP’deyim. Eski bir CHP’li bakan istifa etmiş. Vallahi ben tanımıyorum. Hasbelkader geçmiş dönemlerde bir ittifakta 2007 yılında başka bir siyasi partiden bize üye olmuş bir insan. Bütün televizyonlar gün boyu bunu verdi. Bundan vazgeçin. Merkez televizyonlar da baskıyla TRT’leşmesin. Hazırlık yapıyoruz, hem YSK’ya hem de Cumhuriyet Savcılığı’na TRT’yi bu uygulamalarından dolayı başvuracağız, şikayet edeceğiz. Bu uygulama devam ederse önümüzdeki günlerde daha farklı eylemlerimiz de olacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 13:12
YORUM EKLE